| Cristi1305 a întrebat:

cand beau apa rece, ma dor dintii, oare de ce? Ma spal zilnic de 2 ori pe dinti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Dantura se sensibilizeaza cu timpul daca vom avea obiceiul sa consumam alimente sau bauturi prea reci sau fierbinti.
Trebuie sa folosesti periuta soft sau extra-soft care este ceva mai mole decat cea medium, impreuna cu o pasta de dinti care calmeaza durerile dentare, si o apa de gura cu aceleasi proprietati de calmare a durerii.

Sensibilitatea va apare de fiecare data cand consumi alimente cu temperaturi prea mari sau prea mici. Trebuie sa renunti la inghetata; sau sa nu musti niciodata dintr-o inghetata. Dintii vor incepe sa te doara incepand cu ziua urmatoare, si te pot tine asa timp de 3-4 zile.
Cu dinti sanatosi sau sensibili, noi nu trebuie sa consumam niciodata alimente prea reci sau fierbinti. Acestea nu vor afecta doar dantura, ci si stomacul si alte organe interne.

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Cum s-a zis mai sus, e clar ca și dinții sensibili. Te sfătuiesc sa te duci la stomatolog. Și când te speli pe dinți folosește o periuta cu peri moi și nu apăsa tare.

| AlexDarius3 a răspuns:

E complet normal, si pe mine ma dor.

| Zdog a răspuns:

Ai o sensibilitate ridicata a dintiilor, incearca sa folosesti pasta de dinti pentru dintii sensibili.

| ChrisAK47 a răspuns:

Incearca sensodyne rapid, pasta de dinti. e special facuta pentru dinti sensibili si poti sa ii faci o vizita si dentistului. si colgate are o pasta de dinti pentru dinti sensibili.

| ChrisAK47 a răspuns:

Ai dinti sensibili!

| User9006 a răspuns:

Incearca senzodyne repair & protect, foloseste o perituta fina, spala-te de 2 ori pe zi inainte de mese! Am avut aceeasi problema ca tine, asta fac eu in fiecare zi si ca rezultat smaltul dentar e mult mai gros si alb!