| Anonimul54287654098 a întrebat:

Care sunt șansele sa iti rupi coloana vertebrala ( spatele ) incat chiar sa mori și oasele colonanei sunt la fel de rezistente ca si celelalte oase? Daca spre exemplu cazi de pe bicicleta pe spate,sa zicem ca nu cazi foarte tare, poti sa iti rupi spatele?
Stiu ca e o intrebare mai ciudată dar am cautat pe internet si nu am gasit un raspuns pe care sa il consider bun/util
Multumesc anticipat
Dau fundă happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

O simpla cadere de pe bibicleta pe spate nu cred ca iti poate distruge coloana,cel putin nu incat sa iti rupa vertebrele.
e doar opinia mea si nu inseamna ca este ceva corect stiintific, dar cred ca pentru a se rupe coloana este nevoie ca atunci cand cazi ca ceva precum un obiect dur (o buturuga,o teava, un pietroi mare) sa intre in contact direct cu acea parte a coloanei, astfel tot impactul sa fie concentrat intr-un loc cat mai mic cum ar fi jumatatea coloanei, anumite vertebre. Daca caderea se face pe un plan perfect plat cum ar fi pe pamant, pe ciment, pe orice altceva dar care sa nu prezinte nimic iesit in relef, si ai cazut pe tot spatele, nu vad cum coloana ar suferi o asemenea trauma.
Se mai poate distruge coloana banuiesc si atunci cand se cade de la o inaltime mare, eu stiu 5-10-100 de metri direct pe spate, atunci chiar daca suprafata este cum spuneam plana, impactul este atat de mare incat spulbera oasele, de notat si viteza, adica una este sa cad de pe bicicleta cu 5 km/h si alta la 50 km/h.
In realitate sunt mult mai rare cazurile cand cineva isi rupe coloana fata de rupere unor alte oase.
Din cate stiu uneori nici nu este nevoie ca coloana sa fie rupta propriu zis ci anumite vertebre daca sunt comprimate catre interior (indoite sa zicem) rup maduva si duc la paralizie, dar nu ma pricep.
Stiu ca celebru actor care l-a jucat pe Superman (originalul as zice) Christopher Reeve, si-a avariat coloana si a ramas paralizat, asta dupa ce a cazut de pe cal, nu stiu in ce conditii si pe ce anume a cazut cert este ca a paralizat.
Nu lua stiinfic ce am zis, am explicat si eu cu cuvintele mele asa cum vad eu procedeul, fara google si alte prostii, ci din minte cum se zice.
Deci nu faceti cascadorii nici cu bicicleta nici cu nimic ca nu se stie niciodata.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Coloana este o "constructie" de oase flexibila, care a fost "proiectat" de Mama Natura astfel sa reziste la greutate, aplecari, rotiri ale corpului. In mijlocul coloanei, maduva este magistrala de nervi prin care creierul este conectat la membre si organe. Nervii principali ies din coloana printre vertebre, spre fiecare membru si organ.

Daca se rupe coloana vertebrala, se rupe si maduva din el, iar comunicarea nervoasa intrerupta inseamna paraliza corpului, de la locul ruperii in jos.
In cazul ca, ruptura se produce mai sus de piept, paraliza implica si cele doua organe vitale principale: inima si plamanii. Daca aceste doua organe nu mai primesc comanda de la creier, atunci persoana moare.
In cazul ca, ruptura se produce la nivelul soldului, paraliza va afecta mai mult picioarele, respectiv organele de desubtul ruperii.

| Bizon95 a răspuns:

Daca, cazi pe spate pe o suprafata plana fara mare inertie, e putin probabil sa iti rupi coloana, iar coloana e cea mai puternica structura osoasa din corp, in afara ca are si flexibilitate, dar fiecare element e foarte gros si foarte bine prins unul de altul

chiar imi amintesc de o afirmatie dintr-un episod CIS cum ca decapitarea e un lucru foarte greu din cauza ca e un os in coloana vertebrala "tare ca o piatra", chiestie care mi-a confirmat faptul ca samuraii isi testau katana (sabia) pe statui sa vada daca face fata la o decapitare!

asa ca, ca sa iti rupi spatele trebuie sa cazi cu inertie mare peste un prag destul de inalt cat sa iti indoaie spatele serios