| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Cât de ok este să iei anticoncepționale de la 16-17 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oz_1736 a răspuns:

Cauta online o clinica, sau un medic ginecolog si vorbeste cu el. Sau macar o farmacista

29 răspunsuri:
| Dana1999 a răspuns:

Nu se folosesc anticonceptionalele pentru acnee. Acneea e o boala pe care nu vrei sa o tratezi cu asa ceva.

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Dana1999):

Citez: "In cazul femeilor tinere, pilulele contraceptive pot constitui un tratament eficace pentru acnee, intrucat regleaza nivelul hormonilor care predispun la secretiile cutanate excesive de sebum. Si in acest caz, doar medicul poate stabili tipul anticonceptionalelor si doza in care ele sunt administrate, intrucat pot produce complicatii in cazul pacientelor care sufera de migrene sau boli de coagulare a sangelui (mai ales in conditiile consumului de tigarete)."

| Dana1999 a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Si crezi ca e cazul sa ti dai peste cap sistemul endocrin doar pentru acnee?
Cand iei anticonceptionale nu doar ca nu poti face copii dar se opreste in acel timp producția ta proprie de hormoni
Dacă hormonii tai nu sunt in regula la analize, atunci ai putea incerca un tratament

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Dana1999):

Nu, am intrebat doar daca e ok

| Dana1999 a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Nu,Nu este ok sa iei anticonceptionale pentru a ti regla ciclul si pentru a scăpa de coșuri. Parerea mea.

| Radandam a răspuns:

Iti place ciocanul de caciuc de la 16 ani? laughing Mai bine ai pune mâna pe carte.P.S:esti prea mică pentru viata sexuala.

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Radandam):

Da, imi place. Mrrrr

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Radandam):

Se vede ca esti prost laughing

| Radandam a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Dupa numele de la avatar, se vede de ce persoana esti laughing "ImiPlaceMarmelada", de care marmelada iti place? Marmeladă albă laughing

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Radandam):

Usor, Franț, nu te ambala acum te iei si de nume? XD

| Justme79 a răspuns:

Buna daca ti ai inceput viata sexuala ar fi mai indicat sa te protejezi fara a lua anticonceptionale pentru ca fara prescriptie de la medic nu le poti lua deoarece exista riscul sa nu iti faca bine in corp si multe altele

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Justme79):

Din cate am inteles, ajuta foarte mult la reglarea menstruatiei, la diminuarea durerilor menstruale si disparitia/ deminuarea acneei

| Goddessss a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Vai de capul tău. La vârsta ta sa pui astfel de întrebări si sa ai griji de genul.
Fetito, eu la 13 ani încă ma jucam cu ursuleții, tu te joci cu altceva.
?
Imi pare rău de tine. Jur. Sper sa fi bine!

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Goddessss):

Tu stii ca anticonceptionalele sunt folosite si pentu altceva, nu? Te rog documenteaza-te mai mult.

| dlZxz a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

E clar cu voi, tu ai acnee si ca sa scapi de ea iti iei anticonceptionale?

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru dlZxz):

Nu cred ca esti in masuna sa comentezi.

| Goddessss a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Normal ca știu.
Dar in cazul tău, nu este vb despre asa ceva, din păcate.

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Goddessss):

Stii tu? Ai fost acolo?
Ca eu nu imi amintesc sa fi facut ceva?

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru dlZxz):

Citez: "Si au si indicatii medicale - pot fi recomandate si adolescentelor care au probleme cu menstruastia chiar daca nu au inceput viata sexuala: sunt bune pentru dismenoree - durerile care apar in timpul menstruatiei, ajuta in cazul tinerelor care au ciclurile foarte lungi, abundente si dureroase sau neregulate."

| Dana1999 a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Nu este normal sa folosesti hormoni suntetici, luati din exterior, doar pentru că vrei un ciclu regulat. Fa sport ai grija la alimentație, dar nu lua hormoni!

| Justme79 a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Îmi pare rau nu sunt in măsură să îți spun că nu am folosit niciodată așa ceva. spre rușinea mea sunt multe lucruri pe care nici eu nu le cunosc destul de bine happy

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Justme79):

E ok, macar nu comentezi in plus, cum fac altii. Ma bucur ca exista si persoane ce nu judeca fara a cunoaste.

| Justme79 a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Nu ași avea de ce și în plus majoritatea care îți comentează sunt copii fara minte care încă nu s-au maturizat happy

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Justme79):

Ai dreptate.

| Hannah06 a răspuns:

Daca medicul considera ca ai nevoie pentru acnee sau pentru alte probleme, poti sa iei. Sunt fete de 16 ani care iau la recomandare medicala pentru diverse probleme. Nu s-a demonstrat ca au efecte extrem de nocive, dar pot aparea dereglari hormonale si de aici multe deriva.

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru Hannah06):

Am citit ca e ok atat timp cat le iei dupa ce faci analize de sange/ hormonale si ca au efecte negative daca sunt folosite pe termin lung (cancer).

| Hannah06 a răspuns (pentru ImiPlaceMarmelada):

Oricum tot la recomandarea medicului se dau ca sunt diverse combinatii de hormoni, diverse concentratii si se iau doar daca alte tratamente de acnee au dat gres si se presupune a fi de cauza hormonala.

| dlZxz a răspuns:

Penibil, as vrea sa vad reactia parintilor tai daca ar vedea ce debitezi pe astfel de site-uri, cred ca ti-ar taia accesul la internet tot anul

| ImiPlaceMarmelada a răspuns (pentru dlZxz):

Spun sa te mai informez, ca esti prost de dai in gropi. laughing Din cauza ta si a celor ca tine, comunitatea de pe acest site este de rahat.