| Conii25 a întrebat:

Cat trebuie sa platesti la asigurarea pentru sanatate pentru o persoana neasigurata care trebuie sa se interneze in spital? Trebuie platit pentru 12 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Platesti pentru ultimele 6 luni daca nu ai cotizat pentru ultimele 6 luni, desigur asta o faci inainte ca x sa fie internata in spital apoi platesti luna de luna sau pe 3, 6, 9, 12 cate 190 ron ca persoana fara venit

| GabiDumitrescu a răspuns:

Era pe 6. Bine, corect si normal ar fi sa plateasca in totalitate costurile spitalizarii, iar daca nu ii convine, sa mearga la privat. Nu e deloc normal ca unii sa plateasca zeci de ani si sa nu calce intr-un spital, iar altii sa vina eventual din strainatate ca sa plateasca o suma derizorie si dupa aia sa beneficieze de tratamente de zeci de mii de euro.

| Conii25 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc. Poti sa imi spui te rog frumos si suma? Platesc cei care au serviciu sau cei care lucreaza in strainatate, cum ai spus, acestia au de unde. Dar cei care nu au niciun venit, nu au de unde sa plateasca!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Conii25):

Suma se calculeaza la nivelul salariului minim, desigur. E 10% din salariul brut, deci ar veni vreo 190 RON/luna. Cei fara venit, ghinion. Daca pot munci, sa munceasca. E DEFICIT pe piata muncii. Doar ca multi prefera sa stea acasa si sa se plinga.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu trebuie platit 12 luni, poti merge pentru internare la spital si platesti acolo pe loc pe 7 luni, undeva la 1700 de lei.

| valentina2392 a răspuns:

Offfff! Deci treaba cu asigurarile cam toata lumea merge blat si nimeni nu se exprima clar. Daca ai o problema si ajungi la spital, spitalul este obligat sa iti ofere primul ajutor pana la stabilizare si internare de 48h! Din cate stiu, eu nu am platit din urma 6 luni ca sa-mi platesc in avans pe un an sau cat timp doresc eu... Si nu este obligat sa platesti pe un an de zile, poti sa-ti pe cat timp doresti, chiar si o singura luna poti plati! Si de exemplu, persoana este in spital si nu are asigurare medicala, te poti duce repede la ANAF si platesti asigurarea pe luna in curs! Cu chitanta de la ANAF mergi la CNAS si faci dovada ca ai platit ca sa te treaca in calculator ca si asigurat.
Daca platesti pe mai mult timp, nu arunca chitanta de la anaf, pentru ca sistemul informatic de la eii au probleme si te poti trezi ca esti ne asigurat! Si daca mergi si ii intrebi dau din umeri ca prosti si se cert cu tine ca nu esti asigurat, chiar daca ai platit-o!
PS: Sper ca nu am scris prea mult happy