| Anonima91837 a întrebat:

Buna TPU
cate calorii are o shaorma mica fara sosuri si cartofi prajiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristianAntonio a răspuns:

Lipia max 200kcal, 50-80 g piept pui - 100kcal max, restul de legume max 100kcal toate.
Fara sosuri si cartofi prajiti ajungi la un max 400kcal la o shaorma mica.

| BreazuMagda a răspuns (pentru CristianAntonio):

Mda... Aberații!
Fără cartofi și sosuri poate ajunge maxim la 400 de calorii. Maxim!
100 de grame de pui ar înseamnă 100 și ceva de calorii. Lipia sa zicem 200 maxim, iar legumele și ele maxim 100 de calorii. Și acum aproximez prin adaos, asa ca poate ajunge și la 300-350...

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Până în 1000 sigur, poate chiar în jur de 500-600. nu prea ai nimic caloric acolo, din ce zici tu ar fi doar lipia și carnea mai calorice, în rest legumele nu-s. primele răspunsuri sunt aberante. 1600 calorii 50 g de cartofi laughing) nu știu de ce simt unii nevoia să se dea deștepti când 2 click-uri îi contrazic
https://calorii.oneden.com/Calorii-Cartofi-prajiti.html

| Violleta2022 a răspuns:

Saorma mica cu care de pui (fara cartofii prajiti si sosuri) = 1030 calorii
Saorma mica cu carne de vita si 1 lipie (fara cartofi prajiti si sosuri) = 1430 calorii

Saorma Medie cu care de pui si 1 lipie (fara cartofii prajiti si sosuri) = 1430 calorii
Saorma Medie cu care de vita si 1 lipie (fara cartofii prajiti si sosuri) = 1830 calorii

Saorma Mare cu care de pui si 1 lipie (fara cartofii prajiti si sosuri) = 1830 calorii
Saorma Mare cu care de vita si 1 lipie (fara cartofii prajiti si sosuri) = 2230 calorii

1 Lipie = 30 calorii
Cartofii prajiti au 1600 calorii pentru 50 gr.
Sosurile, ketchupul si maioneza - intre 100 si 400 calorii, in functie de cantitate

Calculul este facut aici, de un nutritionist profesionist:
https://yve.ro/......i-shaorma/

| alina2k18 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt mega gresite calculele...
cartofi prajiti 50 g -1600cal? lol
Nici uleiul pur sau untura nu au atatwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru alina2k18):

Totul este corect, chiar cartofii in sine, sunt foarte calorici.
vezi site-ul mentionat de mine, cu explicatiile nutritionistului

| CristianAntonio a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu ca e un comm de acum 3 ani dar ai citit prost. Dacă acolo scrie ca o saorma de pui mare ajunge la 1800 cum ajungi la 1800 fără cartofi si sosuri? Nu exista asa ceva. Site ul iti spune din ce e formata saorma si la final iti spune cat are o saorma normală. Adică cu sosuri si cartofi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La gramaj poti calcula.
Eu zic ca are 1200-1500 calorii.