| monica2000 a întrebat:

Cateodata, uit sa vorbesc ( adica, vorbesc greu, nu imi gasesc cuvintele ) si nu stiu de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadisonMDX a răspuns:

Si mie mi se intampla din cand in cand. Adica stiu ce vreau sa spun dar totusi nu pot sa ma exprim cum trebuie. Mie mi se intampla asa numai cand sunt stresata, enervata. Dar ai grija, poate fi si o problema pe care o poate rezolva pshihologulwinking

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca probabil esti emotionata., sau nu vorbesti destul de des cu persoane.sau esti luata prin surprindere ...sau esti in pana de idei.etc
asta nu inseamna ca ai tu neaparat ceva...

| Ramonaaaa a răspuns:

Nu stiu exact la ce te referi dar, din cate am inteles, te referi la balbaiala.Aceasta poate fi provocata de cauze afective cum ar fi soc intens sau timiditate sau poate fi ereditara, adica transmisa tie de catre parinti.
In general, te balbai atunci cand esti emotionata sau stresata sau atunci cand te grabesti sa comunici ceva.
Tratamentul se bazeaza in esenta pe reeducarea ortofonica. Exista diferite tehnici de reeducare ortofonica, adaptate la varsta si la comportamentul fiecarui copil. De cativa ani s-au dezvoltat tehnici terapeutice, ca psihoterapia comportamentala, care se adreseaza mai degraba copilului mare, copilului care a cunoscut descurajarea, rusinea, dificultatile de afirmare din cauza balbaielii sale. Aproximativ 80% dintre copiii atinsi de balbaiala se vindeca, si aceasta inaintea varstei de 16 ani.
Bafta happy!

| Tamiki a răspuns:

MI se intampla si mielaughing, nu e ceva medical. Eu vorbesc asa cand sunt emotionata.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Si mie mi se intampla, cand am emotii sau o stare de spirit mai proasta.Dar incearca sa citesti mai mult sa-ti largesti vocabularul.Bafta.

| nicko a răspuns:

Daca ai sa citesti ai sa ai o exprimare mai usoara.

| wibi a răspuns:

Buna ...nu iti face griji nu mereu ti se intampla asa poate numai cateodata lasa ca o sa iti revii

| ronaldo2011_1946 a răspuns:

Probabil te grabesti prea tare sa spui ceva.

| Jessyka122 a răspuns:

Buna!winking
am avut si eu asa problema dar asta nu-i nimic grav
citeste mai multe carti si totul va fi ok iti garantezwinkingwinkingwinking
sper ca ti-am fost de folos! papa :*

| Victor_8625 a răspuns:

Eu cred ca cea mai buna solutie ar fi cititul.
Stiu nici eu nu il sufar dar tot citesc. Daca nu-ti place sa citesti incearca carti care te captiveaza de exemplu mie imi plac cartile cu fantome sau Harry Potter. Daca citesti des si nu ti se remediaza problema atunci nu stiu ce altceva sa-ti recomand.
Bafta cu cititul.