| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, cer şi eu un sfat vă rog mult, am început şi eu Tratament Pentru Reglarea Ciclului (Normens) timp de 3 luni recomandate de medicul ginecolog, înainte să mi le recomande eu luam AC ca Tratament pentru ovar micropolichistic. Ac trebuia să le iau timp de 1 an de zile dar la 6 luni adică în luna Ianuarie am vrut pur şi simplu să fac o pauză de 1 lună, totul bine după acea lună de pauză, în luna de pauză cam pe 24 Ianuarie mi-a venit ciclul şi am reluat din nou un nou blister de Ac. Le-am continuat până în luna Martie pe 28 apoi am fost la medicul ginecolog acuzând dureri mari pelvine, am fost la control şi m-a consultat ecografic şi mi-a spus că sunt bine că nu mai am ovar micropolichistic şi mi-a recomandat să nu mai continui cu Ac că de aceea ar putea să mă doară burta, că le-am oprit atunci iar le-am luat, mi-am dat corpul peste cap (aşa mi-a spus ginecologul) În ziua în care nu am mai luat Ac a fost pe 28 iar pe 03 Aprilie am început tratamentul Normens recomandat de Ginecolog timp de 3 luni să-l iau. Când am ajuns la a treia pastilă din prima folie Normens am observat câteva picături de sânge pe moment la baie (am spus că este vreo dereglare ceva) iar în această seară când am ajuns la a 8-a pastilă din folie iar am observat câteva picături. Oare ce nu este în regulă? Să fie vorba de vreo dereglare ceva? Sau să fie vreun efect advers al Normens? Chiar nu ştiu. Şi când spun câteva picături spun pe moment că îmi curg, după nu mai am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste prospectul anticonceptionalelor, vezi ca scrie acolo clar, ca poate produce si sangerari intre menstruatii rpin multe alte efecte negative.

| Eibogu a răspuns:

Salut,deci citește cu atenție instrucțiunea la acel preparat și pe net cauta tot despre acel preparat, poate fi o reacție adversă și organismul tău nu accepta așa preparat, ai deja multișor decând te chinui cu acesta problemă, dacă continuu tot așa pleca la medic și spune-i despre problemele tale care le ai și sa îți explice normal de ce ai așa sângerări... dacă nu te ajută cu nimic schimbă medicul