| Iness1248382 a întrebat:

Buna TPU! CITITI TOTUL VA ROG! Am o mare problema..ma jucam cu o bricheta si mi-am ars nasul, genele si sparncenele. Mi-am ars doar la un ochi genele si sprancenele, iar maine am scoala. Ce pot face ca sa nu se mai vada atat de urat? Iar cu ce pot sa imi dau pe nas deoarece e ars, mi s-a luat un strat de piele si se fac besici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Stai acasă, e ca și cum ai fii in vacanță

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ioi, mamă! Ai vrut să fumezi, iar nasul a fost mai lung decât țigara? Sau ai fost victima unui nebun?

Dacă vrei să maschezi "accidentul", ții masca la gură și o ridici până sub ochi. Sprânceana lipsă o poți trasa cu un creion dermatograf pentru sprâncene, maro. Sunt si la preturi modeste, in functie de calitate.
Geana lipsă las-o așa cum e, nu îți recomand să o faci cu rimel, fiindcă te faci de tot râsul, dacă ești băiat.

Ai grijă ce faci cu nasul, fiindcă arsura se vindecă foarte greu si imediat se poate infecta. Nu e ca celelalte răni. happy
Dacă vrei o vindecare RAPIDĂ, aplică Spray Cicatridina (e scump, dar merită)
Pentru arsură, mai poți folosi unguente ca : Dermazin sau Neopreol.

Înainte de orice aplicare a unguentului, dezinfectezi ranile de pe nas cu ser fiziologic. E vreo 3 lei.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Ok,deci suna destul de amuzant.Dar nimeni nu e in stare sa te judece.Deci,cine deschide pliscul e ca un idiot pentru mine.Deci,pai in primul rand cred ca parintii tai sa afle.In al doilea rand nu te panica.In al treilea rand...Neah,nu stiu.Hai sa incepem.Deci,ti-ai ars la un genele.Asta e usor. Poti incerca sa te dai cu rimel peste bucatele de gene care au ramas si sa incerci sa le faci la un nivel cu celelalte.Nu cred ca va observa vreun coleg sau profeor.Sau daca observa, da-l incolo! A fost un accident.Pentru nas.Pai nasul nu poate sa treaca peste noapte. Sper ca ai in case crema de galbenele, pentru ca fix asta iti recomand.Sa te dai cu banala crema de galbenele.Cicatrizeaza.Daca besicile se inrosesc, nu prea ai ce face. Poti folosi pudra aia,, Baneocin".Dar nu cred ca va observa multa lume, pentru ca vei purta masca la scoala.Tot pentru cicatrizare mai rapida a tesuturilor iti pot recomanda crema aia care o vezi mereu la reclama la televizor.Aia albastra-argintie la ambalaj.Hai ca nu te fac sa ghicesti.E cicatidrina.Unguent.La spranceana e o mica problema. Daca mai ai ceva fire poti sa le dai se pe alea cu putin rimel, si pe deasupra cu pomada daca ai sprancenele mai castanii.Nu ai pomada? Nu e problema! Poti folosi farduri.Toate astea daca nu esti fata le poti gasi la mama ta, in trusa ei de machiaj.(ma refer la pomada, farduri si rimel)Si daca nu stii ce e fiecare in parte poti cauta pe google.
Mai, sper ca te-am ajutat.De acum sa fii mai atent/a.Sanatate!
Kisses!