| Mirris a întrebat:

Buna tpu.Copilul meu in varsta acum de o luna, a fost diagnosticat inca din timpul sarcinii cu hidrocefalie si spina bifida(mielomeningocel).I s-a facut operatia pe coloana(mielomeningocel) si la cap(hidrocefalie).Din cauza coloanei afectate nusi putea misca piciorusele si e incontinent, insa azi am observat ca a inceput sa isi miste degetelele. Oare este posibil sa poata sa mearga vreodata sau macar sa le miste? Va rog ajutati-ma ca in momentul asta sunt foarte bucuroasa ca atunci cand ii gadil talpa raspunde la stimuli.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un semn excelent si inseamna ca va putea recupera. Nu stii cat de mult, dar cu gimnastica, masaj special, inot si tratament poate recupera mult

| Mirris explică (pentru Brigaela):

Multumesc pt.raspuns.Inseamna enorm pentru. mine deoarece doctorul neurochirurg mi-a spus ca sunt 10% sanse sa reuseasca sa mearga la problemele pe care le are. Sper sa se fi inselat.

| Brigaela a răspuns (pentru Mirris):

10% e mai mult decat nimic. E insa extrem de important ca in primii 3 ani de viata sa faca recuperare profesionista, adica gimnastica, masaj, hidroterapie. Si faptul ca misca si simte atat de repede dupa operatie cred ca ii creste mult sansele sa recupereze cat mai mult.

| Mirris explică (pentru Brigaela):

Cred ca simte piciorusele deoarece il pisc un pic de "bulanase" si el misca talpa piciorului si il ridica un pic semn ca raspunde la stimuli.Care e diferenta dintre hidroterapie si kinetoterapie ca sincer nu ma pricep si vreau sa stiu pe viitor ce trebuie sa fac.

| Brigaela a răspuns (pentru Mirris):

Hidroterapia este o forma de gimnastica care se desfasoara in apa in anumite conditii de temperatura si salinitate. Nu trebuie sa te pricepi, copilul trebuie vazut de un neurolog pediatru si acesta va recomanda ce trebuie sa faca. Va incepe imediat ce se termina perioada de convalescenta pentru operatie (probabil la 3-6 saptamani de la operatie) si ca continua de 3-5 ori pr saptamana cativa ani

| Mirris explică (pentru Brigaela):

Multumesc.Am sa fac tot ce trebuie pentru.a reusi sa mearga macar catusi de putin.pt mine inseamna enorm de mult.

| Brigaela a răspuns (pentru Mirris):

Stiu. Si cred ca in ziua de azi se pot face multe ca el sa aiba o viata cat mai normala