| Mogiojojo a întrebat:

Cu cat pot fi platit sa donez plasma? Dar sange? Intreb asta pentru ca am grupa AB negativ si stiu ca e mare nevoie de aceasta grupa fiind cea mai rara. Am inteles ca se poate plati si 150 de euro. Ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu nu esti ala care povestea acum cateva zile cat e el de inteligent?
Sa donezi ceva si sa fii platit pentru asta e o contradictie in termeni. Donatia presupune gratuitate, prin definitie.

| Mogiojojo explică (pentru ardnaxur1961):

Uite eu donez pe bani fiind informat ca e cea mai rara grupa din lume si stiind ca pot sa ajut pe cineva si sa fiu si platit.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Deci, nu donezi, ci VINZI. E cu totul altceva, inteligentule!

| Mogiojojo explică (pentru ardnaxur1961):

Prefer sa ii zic donatie. Nu e ca si cum vand ceva ce ar putea fi vandut de toata lumea, sangele AB pozitiv e destul de rar, iar sangele AB negativ e al naibii de rar. Sunt oameni bolnavi si bogati care au nevoie de plasma si ar plati mii de euro, crede-ma. Prefer sa ies si eu cu ceva din chestia asta, decat sa imi ia un centru medical cateva mii si eu sa raman lefter.

| RAY a răspuns:

Gandeste-te invers, ai un accident si nu este sange de al tau ce faci? eu spun sa donezi cat mai mult, asa salvezi vieti

| Violleta2022 a răspuns:

Cand pretinzi bani pe ceva, se cheama VANDUT nu "donat".
Donarea se face atunci cand cedezi ceva, fara sa pretinzi vreo plata.
Poti dona sau vinde sange ori plasma, la centrele medicale de donatii sanguine, unde ti se face in prealabil o analiza a sangelui, sa vada daca nu ai vreo boala cronica sau de sange si apoi, esti indrumat la centru de recoltare.
Varsta minima este de 18 ani.
Cat priveste grupa ta sanguina, nu-ti fa probleme, ca se poate suplimenta sangele cu cea a donatorilor universali O1.
Grupa de sange cea mai cautata, fiind de fapt a donatorilor universali O1.

| Mogiojojo explică (pentru Violleta2022):

Nu serios? AB e grupa universala pentru plasma adica plasma de la grupa AB poate fi donata oricui. In ceea ce priveste sangele o persoana poate primi grupa O in LIMITA a 400-500 de ml, grupa O este utila pentru transfuzii cu volum redus de sânge. In celelalte cazuri se foloseste doar sange izogrup (aceeasi grupa). Deci nu prea se poate inlocui.
In plus intrebarea mea era alta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Baiete, citeste cu atentie!
Am spus ca O1 este grupa universala!
Si ca O1 poate fii folosita cu succes la toate grupele sanguine, inclusiv AB4.

| Mogiojojo explică (pentru Violleta2022):

Iar eu am zis ca poate fi folosita in cantitati mici. Daca cineva face un accident si are nevoie de 600, 700 ml, 1 litru de sange e urgenta nevoie de grupa de sange a pacientului. Deci nu poate fi folosit cu succes la toate transfuziile.

| UnholySaint a răspuns (pentru Mogiojojo):

Daca ai pierdut un litru de sange intr-un accident,cea mai mica problema a ta e transfuzia de sange, care oricum se rezolva,dar ranile are au dus la pierderea masiva de sange nu sunt, pana sa te deschida chirugii sa vada daca ai nevoie de plamani sau ficat nou, intri in moarte cerebrala, creiereul tau, prost sau bun, asa cum o fi el traieste doar 20 de minute fara oxigen.

| Mogiojojo explică (pentru UnholySaint):

Cand spun accident ma refer mai mult la accidente medicale, nu ineaparat accident de masina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Donarea sangelui reprezinta in principiu o fapta buna, fiindca este un gest umanitar, benevol, anonim si... neremunerat. Si in plus iti este benefic si tie fiindca numeroaselor studii efectuate au demonstrat cresterea duratei de viata a donatorilor de sange. De asemenea persoanele care donează sange regulat prezinta un risc mai scazut de infarct si accident vascular cerebral.
Dar pentru a putea sa devii donator de sange onorific, trebuie sa indeplinesti mai multe cerinte printre care cea mai importanta este cea de a fi... perfect sanatos. Din absolut t.p.d.v. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu faci din propiul sange o afacere. Nu asa se face. Sa donezi sange si sa nu ceri nimic in schimb asta inseamna sa fi cu adevarat om.
Pe tine te intereseaza mai mult banii decat viata altor oameni. Foarte urat.

| Mogiojojo explică:

Imi spui sa dau sange gratis pentru ca apoi ei sa-l vanda cu 1500 de lei?

| denisTiky a răspuns:

Mergi si informeaza-te la centre de genul unde se recolteaza sange. Bine, asta daca nu te dau aia afara cand te vede ca intrebi de bani ((=
Succes domnule afacerist!