| Zazy a întrebat:

Cum ati reusit sa scapati de mancarea nesanatoasa? Da,am mai pus o intrebare de genul acesta acum cateva luni si am incercat sa aplic sfaturile voastre,insa totul in zadar. Nu vreau sa slabesc,din contra,vreau sa ma ingras adica gen nu vreau sa credeti ca renunt la mancarea sanatoasa pentru ca sunt o "purcică". Nu, nu sunt. Renunt pentru ca stiu ce efecte are mancarea asta asupra organismului si stiu ca nu e bine. Faza e ca sunt un copil, am de-abia 14 ani si iubesc mult cartofii prajiti si dulciurile. Nu pot renunta la ele,daca le pui pe masa si nu ma lasi sa mananc pot spune ca m ai pedepsit in cel mai urat mod posibil.
Sucurile am inceput sa le cam las deoparte, nu sunt fana, intr-adevar sunt tentante uneori insa incerc sa nu beau in cantitati mari.
Imi plac multe grasimile, sa spun asa. Imi placea carnea de porc, cartofii prajiti, si da, o spun cu mare parere de rau. Dulciurile,la fel, nu pot renunta la ele. Chispurile nu ma mai tenteaza, le am lasat de mult timp.Voi cum ati renuntat la mancarea nesanatoasa, cum ati procedat? Nu as vrea sa iau pastile, pentru ca sunt mica, vreau doar sa renunt la stilul asta de viata... Pentru ca nu e bun si asta e tot.
Ce altecva NU ar trebui sa mai mananc? Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Daca nu iti cultivi/produci tu singura mancarea sau nu iti permiti sa dai mai mult de 2000lei /lunar pe mancare, poti manca orice doresti pentru ca tot aia este.Tot ce gasesti in comert, lasand la o parte categoria in care se incradeaza acel aliment, este tratat, conservat, infectat, etc.

Cel mai bine reduci cantitatea mancarii pe care o mananci acum, pentru ca pana la a manca sanatos mai este cale lunga.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu există "nu pot", doar "nu vreau".

http://www.tpu.ro/......es-filmul/
Studiază cu atenţie toate comentariile de aici, multe dintre care conţin link-uri cu informaţii utile şi îţi va fi mai clar ce ai de făcut şi de ce. Succes! :)

| Superior a răspuns:

Eu nu le-am lasat,daca mor din vina asta, aia e happy Nu prea o poti lasa (se poate dar foarte greu), totusi poti compensa cu mancare sanatoasa. De exemplu la cartofii prajiti sa adaugi un usturoi, o ceapa, o salata. Stii ce zic? Sper ca ai prins ideea.

| ALGator a răspuns:

Mîncare variată. Întotdeauna să fie prezente verdețuri și fructe. Cantități invers cu bmi-ul, dar nu foame.

| DovleacTurbat a răspuns:

Cu sucurile sunt de acord sa le lasi, pentru restul in schimb exista ceva foarte fain numit MODERATIE. Si sportivii de top au zilele lor asa numitele "cheat days" cand baga din toate fara sa mai tina cont de nimic. Citeste bine raspunsul lui WaterDrop caci mare adevar graieste. Stiu, ca probabil vezi tu la TV pe Nicoleta Luciu si restul "vedetelor" cum mananca ele sănătos si cad din picioare prin spectacole la cat sunt de sanatoase laughing vai mortii lor. Nu se face asa ceva. Corpul uman e proiectat pentru multe si suporta la fel de multe, dar trebuie si ajutat prin miscare, moderatie etc.

| Zazy explică:

Multumesc frumos pentru toate sfaturile voastre, am sa la iau in considerare. Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu ma iau dupa vedetele care se lauda pe la TV ca mananca sanatos si eel cad din picioare etc. In niciun caz. Pur si simplu vreau sa traiesc sanatos. happy Si va recomand si voua. happy
Multumeeesc!

| Yinsho01 a răspuns:

Nu poti renunta pur si simplu dintr-o data la mancarea nasanatoasa. Trebuie sa o faci treptat. Iti propun sa reduci putin cate putin din ea; de exemplu, eu cand imi faceam cartofi prajiti o asezonam cu o salata din castraveti si rosii. Mareste cantitatea de salata si redu cea de cartofi. Inlocuieste dulciurile cu fructele, sunt cam la fel de dulci. Consuma ciocolata amaruie, ea este buna. Sper ca te-am ajutat