| Mairead a întrebat:

Cum este la testul Papanicolau? am auzit ca, cam doare, nu l-am facut dar trebuie sa il fac. E pentru prima data cand o sa merg la un cabinet de ginecologie
Stiu ca e mai stupida intrebarea dar vreau sa vad si parerile voastre.Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu doare absolut deloc. In cursul examenului ginecologic, cu o periuta precum cea de dinti, se sterge colul uterin. Daca vrei o senzatie asemanatoare, incearca sa dai cu periuta de dinti pe mucoasa obrazului (pe interior).

4 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Nu este dureros de loc,ti se recolteaza doar putina secretie vaginala,nici nu se simte, cine ti-a spus ca doare, te-a mintit

| micutadhampir a răspuns:

Nu are ce sa doara. Ti-ai facut vreodata un exudat faringian? Daca da, e acelasi lucru, doar locul difera. Iti recolteaza doar putina secretie, nu inteapa, nu taie, nu ciupeste.

| kaylla a răspuns:

Stai linistita nu ai de ce sa-ti faci griji.Nu te doare! Nu o sa simti mai nimic! N-ai de ce sa-ti faci griji! Fiind prima data cand te duci la un cabinet ginecologic o sa fie mai rau din cauza emotiilor, in rest nu ai de ce sa-ti faci griji! E ceva normal!