| Laur_Victorian_2000 a întrebat:

Bună TPU!
Cum pot slabi 15 kg intr o luna doar făcând sport dar cu mâncare caci n as prea vrea sa renunț foarte mult la mâncare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DennisW a răspuns:

Nu merge slabit 15 kg intr-o luna in nici un caz - ma rog, poate la extrem, dar foarte periculos. Iar fara sa renunti la mancare, respectiv o alimentatie bine calculata si adaptata pe specificul corpului tau, degeaba faci sport. Vei face probabil conditie fizica, dar nu slabit.

| Laur_Victorian_2000 explică (pentru DennisW):

Aici e problema ca fac sport(nu exagerat, mediu) dar și mănânc mult și nu se cunoaște la slăbit.La 1.75 84 kg și vreau sa ajung la 70

| DennisW a răspuns (pentru Laur_Victorian_2000):

Renunta la zahar, in primul rand. Fara bauturi racoritoare, care au extrem de mult zahar, si mai rar cu dulciurile.
Renunta si la paine. Nu vad de ce ai avea nevoie de paine in afara de sandvisuri (care, culmea, se pot face si fara paine, dar ma rog, chestie de gusturi...)
Vezi cum se prezinta situatia dupa o luna in conditiile astea.
Obiectiv, nu ar trebui sa scazi mai mult de un kilogram pe luna ca sa nu ai probleme dupa aceea.

| Laur_Victorian_2000 explică (pentru DennisW):

1 kg?! Măcar 5....eu pana în vara vreau sa fiu cât-de-cât...iar dacă nu mănânc pâine și zahar numai 1 kg slabesc?!

| DennisW a răspuns (pentru Laur_Victorian_2000):

Am spus ca nu ar trebui sa slabesti mai mult de un kg pe luna. Poti sa slabesti si mai mult, dar nu va fi sanatos, asta ar insemna ca dai organismul peste cap si vei avea sanse sa te ingrasi la loc si peste foarte repede.
Daca ai posibilitatea, mergi la piscina de doua-trei ori pe saptamana, cu foarte multa miscare in apa. Energia pe care o degaja organismul prin efort se disperseaza mult mai bine in apa decat in aer, asa ca astfel obligi organismul sa consume mai mult.