| Andrei151 a întrebat:

Cum sta treaba? Daca alerg in medie pe saptamana 15 km si mai si fumez imi m-ai afecteaza fizicul/plamanii asa de mult sau se compenseaza alergatul cu fumatul? Lasam rezistenta deoparte.

Funda pentru cel mai complex raspuns. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SisMusic a răspuns:

Uite eu fumez de 6 ani (am avut momente cand fumam 2 pachete acum mai putin 5-6 tigari pe zi)cel mai eficient mod si mai ieftin dar cu rezultate extrem de rapide este unul foarte la indemana!
Un pahar de lapte de 300mL pe zi la ora fixa(nu conteaza ce ora) dar exact la oara aceia trebuie sa-l bei, dar nu repede cam in jumatate de ora este cel mai bine(sau mai 15 min) nu-l bea imediat poti sa-l bei usor o gura acum una peste 1 min alta peste alt min si intr-o luna 2 o sa vezi ca o sa-ti cureti plamani aproape pe jumatate.Eu acum 5 luni am facut ecografie la plamani si mai bine de jumatate de ecran era negru(fumul depus pe plamani) m-am speriat ingrozitor dar am primit acest sfta de la medic si peste 3 luni am venit iar la control si mi s-au injumatatit zonele pe care era depus fmul!
Ca sa-ti raspund la intrebare ajuta foarte mult alergatul la eleberarea plamanilor de excesul de dioxid de carbon!
PS:Iti recomand sa fumezi Malboro ros deoarece sunt cele mai sanatoase tigari!
Bafta in continuare!winking

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alergatul nu compenseaza efectul cancerigen al fumatului.

| Zenithf a răspuns:

Efectele cresc exponential cu numarul de factori nocivi la care suntem expusi. Daca un om de la munte (un cioban, n.a.) fumeaza, nu pateste mare lucru, pentru ca aerul e curat, branza sanatoasa samd. Daca un om din oras inhaleaza doar fumul de tigara (fumat pasiv), dar pot fi si alte gaze nocive, in plus isi duce veacul (poate mai bine spus jumatea de veac) numai in birou (bye-bye aer curat de munte), nu manca o pita cu slana si un darab de branza sanatoasa, ci mancare plina de E-uri, condimente cu "potentatori de aroma" care iti prajesc neuronii samd, iti dai seama la ce se expune saracul orasean, nu?
Sunt n factori nocivi, fumatul este doar unul dintre ei. Vrei sa traiesti bine si sanatos pana la adanci batraneti, evita sau redu pe cat posibil oricare din acesti factori: obezitate, sedentarism, "hrana" artificiala, fumat, alcool (asta in cantitate moderata cica ii sanatos, asta inseamna echivalentul la 1-2 pahare de vin pe saptamana, cel mult), stress - asta ii unul din cei mai daunatori factori, colon iritabil (asta ii cauzat de mancare necorespunzatoare, stress si alti factori), samd.
Te-am pus pe ganduri sau inca nu?

| Prezidentul a răspuns:

Cum sta treaba? De ce alergi? Vrei sa ai un corp sanatos? Atunci lasa-te de fumat. Nu poti? Nu vrei.
Uita-te la urmatorul film, poate ti se schimba parerea despre tigari.
http://filme-online101.blogspot.ro/2013/10/thank-you-for-smoking-2005.html

| NuMaContrazice a răspuns:

Plamanii se regenereaza complet din 14 in 14 ani.Alergatul nu are nici un efect asupra faptului ca-ti distrugi plamanii cu prostiile alea de tigari.Nu pot sa- i inteleg pe unii, parca n-ar putea traii fara sa fumeze.

Răspuns utilizator avertizat
| AlinNxD a răspuns:

Nu se compenseaza nimic, incearca sa le lasi cat mai poti, eu unu incerc sa ma las.dar nu prea pot, cum spunea cineva, cu tigarile nu faci altceva decat sa-ti cumperi moartea.