| fearlessss a întrebat:

Cum trec aprox 2h de la ultima masa mi se face efctiv rau, ma simt ametita, nervoasa, nu mai pot sa ma concetrez, sa invat etc. As vrea sa si slabesc putin, dar din cauza acestor probleme imi este extrem de greu sa reduc din mancare, mai ales ca am f multe teme si chiar trebuie sa fiu -in forma la nivel mental-. Ce se intampla, de ce patesc asta? Ce as putea face? Analize am facut pentru diverse pb, dar nu a iesit nimic in neregula, doar tensiunea putin cam mica si colesterolul cam mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Ce mananci?

| fearlessss explică (pentru peperonies):

Pai, dimineata mananc cateva guri dintr o felie de paine si putin cascaval/ branza ( nu prea pot mananca dimineata asa imediat dupa ce ma scol), la scoala mananc fie un mar, fie cand am 6-7 ore cate un baton cu seminte, la masa de pranz de obicei mananc o supa si o salata cu putinaa carne slaba, alteori legume la cuptor etc (cateodata si ceva dulce), iar seara un sandwich si niste iaurt. Pe parcursul zilei mai mananc fructe

| Caro34 a răspuns:

Era si glicemia in acele analize? Dormi suficient? Incearca sa mananci mai putine grasimi (carne de porc), prajeli si mai multe salate, fructe, lichide (apa calduta un pahar dimineata pe stomacul gol!, ceaiuri), plimbari de cate 30 min. zilnic si ar trebui sa te simti mai bine in scurt timp. Nu recomand prea mult sport cand colesterolul e mare! Numai bine!

| fearlessss explică (pentru Caro34):

Da, uitasem sa o mentionez. Si glicemia e cam mica. Da, dorm suficient si nu prea mananc grasimi si prajeli... Multumesc pentru sfaturihappy

| Caro34 a răspuns (pentru fearlessss):

Totusi, daca nu mananci prajeli si grasimi, cum ai colesterolul mare? Mananci branzeturi grase, lapte gras, peste gras? Daca DA, atunci e OK. Daca NU, atunci ar trebui sa refaci analizele sa nu fie vreo greseala! Cu mare placere! happy

| Caro34 a răspuns (pentru Caro34):

Si inca ceva... Nu te stresa asa pentru ca esti mai plinuta; sunt sigura ca arati destul de bine insa te prea stresezi, iar stresul e tare pagubos! Dupa - amiaza placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ti se face rau deoarece te simti vinovata pentru ca ai mancat, mai ales ca vrei sa slabesti. E posibil ca tu singura sa iti induci aceste stari, inconstient.
Iti recomand ceaiul verde, care este bun si pentru slabit, si pentru concentrare.
De asemenea, incearca sa consumi cat mai multe fructe si legume, nu neaparat sa renunti la anumite alimente, ci sa mananci regulat si in cantitate moderata.
Incearca sa iti faci si un program pentru teme - fiind stresata, e posibil sa ai tendinta sa mananci un pic cam mult, iar acest lucru duce la sentimente de vinovatie, frustrare, apoi la starile de rau pe care le ai. Organizeaza-ti timpul, astfel incat sa ai timp de toate - teme, mancat, somn, relaxare.
Pentru concentrare si memorie, iti recomand si Bacopa memory wellness de la Himalaya, supliment naturist ce il gasesti in plafar.
Bafta!