| sftb a întrebat:

curand am vazut urmarile alcolului la niste vecini de ai mei. Vreau sa va intreb alcoolul poate cauza halucinatii / axietate sau fobii, probleme mintale gen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alcoolul nu prea produce halucinatii, dar drogurile DA.
Anxietate si probleme mintale pot fi cauzate atat de droguri, cat si de alcoolism.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, alcoolul poate crea halucinatii, boli mentale, paranoia, schitofrenia si bineinteles ciroza hepatica (cancer la ficat).

| acerr a răspuns:

Duce pana la coma, si chiar deces in cantitate mare, intoxicatia ficatului, nu e de joaca

| Ioana_9918 a răspuns:

Consumul excesiv de alcool are efecte devastatoare atat pentru cel care consuma alcool cat si pentru rude, prieteni.

Cel care consuma alcool in exces poate avea efecte de mai multe tipuri:
- neurologice (dementa alcoolica, accident vascular cerebral, srizele epileptice, tulburari cerebeloase, neuropatia periferica alcoolica, ambliopia alcoolica)
- gastro - intestinale (efecte negative asupra ficatului, stomacului, intestinului subtire, colonului, pancreasului)
- complicatii cardio-vasculare (modificari cardiace, cardiomiopatia alcoolica, sindromul toxic cardiac, hipertensiune, cresterea colesterolului)
- complicatii metabolice
- complicatii hematologice
- complicatii imunologice (infectii, neoplasm)
- complicatii renale
- complicatii pulmonare
- complicatii hormonale si sexuale
- complicatii nutritionale

| ErnestIonuț a răspuns:

Da,te face si bipolar cum imi bate inima, se face roșu in obraji ii cad dintii, tremură