| Andreiiii24 a întrebat:

big grin
Cum as putea sa scap de carii in mod natural? Ma refer la cele abia aparute, nu gauri in masele.
As merge la dentist, dar sunt la tara la bunici si cel mai apropiat dentist e la 150 km si nu imi permit sa merg si sa vin pentru fiecare control.
Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Asta previne, NU REZOLVA DUPA CE AU APARUT, periajul, ata de gura si apa de gura dupa fiecare masa ajuta si mai mult, insa daca ai de exemplu o mica spartura, sau o zgarietura care a trecut de zmalt la un dinte acolo o sa sa se faca carie, indiferent cu ce te tratezi in gura (bicarbonat, spirt, apa de gura, periuta si pasta, etc.)

din pacate nu ai nici o sansa sa scapi de carii in mod natural, nu vreau sa fiu cinic si sa iti sugerez sa iti scoti "natural" dintele, insa odata ce ai o carie, in afara de dentist dintele nu se poate vindeca, o carie micronica (mare cat un vf de ac) o sa se mareasca pana iti distruge tot dintele, iar (nu stiu daca stii) dentistul o sa curete complet caria, pana nu mai ramane absolut nimic, inainte de a pune plomba, daca nu face asta caria o sa reapara.

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

În fiecare seară înainte de culcare, clăteșteți gura cu bicarbonat.
Nu e asa placut dar iti va încetini procesul se formare a cariilor.

| ziftode a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Asta previne, NU REZOLVA DUPA CE AU APARUT, periajul, ata de gura si apa de gura dupa fiecare masa ajuta si mai mult, insa daca ai de exemplu o mica spartura, sau o zgarietura care a trecut de zmalt la un dinte acolo o sa sa se faca carie, indiferent cu ce te tratezi in gura (bicarbonat, spirt, apa de gura, periuta si pasta, etc.)

din pacate nu ai nici o sansa sa scapi de carii in mod natural, nu vreau sa fiu cinic si sa iti sugerez sa iti scoti "natural" dintele, insa odata ce ai o carie, in afara de dentist dintele nu se poate vindeca, o carie micronica (mare cat un vf de ac) o sa se mareasca pana iti distruge tot dintele, iar (nu stiu daca stii) dentistul o sa curete complet caria, pana nu mai ramane absolut nimic, inainte de a pune plomba, daca nu face asta caria o sa reapara.

| vanfairy a răspuns:

Nu poti sa scapi de carii in mod natural, odata ce au aparut, o sa continue sa se imprastie si o sa ai doar probleme cu ele. pe langa asta, daca zici ca e doar o carie mica o sa ti-o repare rapid si nu trebuie sa te tot plimbi (iti faci programare din timp la dentist si ii explici care e problema)