Întrebare recomandată | danielutzica a întrebat:

Daca am epilepsie, pot fi donator de sange? Am citit pe un site in care scria ca sunt exclusi cei cu epilepsie, dar pe foaia pe care trebuie sa o completez nu scrie nimic de asa ceva. Am un exemplar de la cineva care este donator si mi-ar placea sa donez sange!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poți dona sânge prin prisma că poți face o criză chiar în timpul donării!
Pa, pa.

| danielutzica explică:

Mi se pare cam ciudat ca donarea de sange sa-mi declanseze o criza. Imi fac analizele la sangele anual si nu am patit-o pana acum. Stiu ca procedura pentru donare dureaza mai mult decat la cea de analize, dar totusi... suna ciudat! Cred ca singura solutie e sa ma duc si sa vad ce imi spune acolo, daca am sau nu voie. Mai ales ca duc lipsa de donatori, ar trebui sa ma lase pentru ca nu e o boala contagioasa!

| Prezidentul a răspuns:

Epilepsia nu se transmite prin SANGE, deci poti dona.

| blackann a răspuns:

Nu este vorba ca ii poate face rau celui care primeste sangele, ci celui care sufera de asta!

| Pinocchio a răspuns:

NU!
Uite ce am gasit:
"Pentru a putea deveni donator de sânge, trebuie să îndeplineşti următoarele condiţii:

Să nu ai/să nu fi avut următoarele:

Afecţiuni ale sistemului nervos central "

http://www.pentruviata.com/cum.html

Donarea de sange tie iti poate declansa o criza.

| SorinTudor a răspuns:

Deci sa ne intelegem Epilepsia nu este o boala de sange ci una a sistemului nervos central asa ca nu vad nici un motiv pentru care nu s-ar putea dona sange. Probabl ala care a scris asa ceva pe site era un incult.

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Poti dona!

Răspuns utilizator avertizat
| jmekerashu a răspuns:

Epilepsia poate fi cauzată de boli infecțioase. Aceste persoane sunt excluse. În rest nu există un motiv de a exclude un donator care suferă de epilepsie. Pentru orice eventualitate trebuie să anunți medicii că ai acestă afecțiune și acolo vor decide ei ce să faci. Poți citi mai multe aici - http://www.i-medic.ro/boli/epilepsie

| Ionut_Oana-Roxana_1989 a răspuns:

Criterii de excludere permanentă
afecţiuni cardiovasculare (inclusiv hipertensiunea arterială cronică în tratament, angina pectorală); traumatisme craniene cu sechele; etilism cronic; schizofrenie; epilepsie; hepatită cronică, ciroză hepatică; sifilis; pancreatită; cancer, leucemii; diabet zaharat; tuberculoză; hiperlipidemie; astm bronşic; alergia severă; boli endocrine; lupus eritematos diseminat şi alte colagenoze; psoriazis generalizat;
persoanele pensionate medical, indiferent de diagnosticul de pensionare.