| Anonima6754 a întrebat:

Buna TPUhappy daca azi dimineata am facut mult sport si am transpirat rau, dar am ramas afara transpirata intr-un vant usor si racoare...care sunt probabilitatile sa racesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Floridori a răspuns:

Sa "te" racesti, doar daca faci hipotermie.

Sa racesti (pentru ca la asta cred ca te referi), nu prea este posibil daca nu ai luat contact cu unul dintre cele peste 200 de virusuri care cauzeaza raceala comuna.
Raceala si statul in frig, indiferent daca ai transpirat sau nu, nu au legatura.
Oare cand informatia corecta va ajunge la oameni si vom renunta la astfel de mituri?!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sansele sunt mari daca ai sistemul imunitar praf, poti face de la un usor guturai pana la pneumonie care este grav. Ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te răcești de tot, mici de tot.

| Catrice a răspuns:

5,3743‰

| Ineys a răspuns:

Mici. Nu racesti din cauza asta, ci din cauza unui virus ( ex nenea Corona ). Sigur, sunt si alti virusi mult mai slabi care provoaca raceala obisnuita. Faptul ca transpiri si te ia vantu sau alte d-astea fac doar sa te faca vulnerabil momentan si sa creeze un mediu propice pentru virusi.

| Invictusman a răspuns:

Depinde de sistemul tău imunitar.

| Vântulalb a răspuns:

Sa te racesti (sa mori) acum, doar daca faci pneumonie si nu o tratezi.
Sa racesti, in functie de organismul tau, intre 10% si 90%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa spui ce zodie esti ca sa iasa mai bine calculul de probabilitate...