| MariIoanaaa7 a întrebat:

daca se poate as vrea sa ma ajutati, am 14 ani, 1.57 si 38 de kg, sunt foarte slaba si nu stiu cum sa ajung macar la 45 de kg, cateva sfaturi m-ar ajuta, pot sa mananc orice dar nu se pune pe mine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ai metabolismul foarte rapid, ceea ce e un lucru minunat. Ti-as recomanda sa pui masa musculara, prin exercitii fizice si sport. Cat despre alimentatie, maresti numarul de kilocalorii pe zi. Greseala pe care multi oameni care vor sa se ingrase o fac este sa renunte la sport si sa manance fast-food, zahar, grasimi trans, saturate, produse de patiserie, cipsuri etc. Daca vrei sa te ingrasi sanatos si sa ai toti nutrientii necesari in corp, mananca o alimentatie bogata in calorii, cum ar fi fructe in coaja, oleaginoase in general, ovaz, seminte, multe fructe, carbohidrati cu absorbtie lenta, mai ales de origine vegetala, multe proteine (branza, oua, iaurt, carne slaba, peste), fructe uscate. Trei mese pe zi la ore fixe si doua gustari. Dormi suficient si hidrateaza-te. Nu uita ca nu trebuie sa renunti la miscare doar fiindca vrei sa te ingrasi. Miscarea inseamna viata. Trebuie doar sa mananci mai multe kcal decat dai jos, dar intr-un mod sanatos. happy

| MariIoanaaa7 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariIoanaaa7):

Am stat si m-am gandit si mi-au mai venit cateva sfaturi in minte, care te-ar putea ajuta.
-Mareste-ti portiile, foloseste farfurii mari si boluri. De obicei suntem tentati sa mancam tot ce e in farfurie.
-Daca nu mai poti, nu trebuie sa te fortezi sa mananci tot. Mai poti astepta 30 min si sa mananci atunci.
-Maslinele le cresc apetitul la unii oameni, poate functioneaza si la tine. De aceea, de obicei exista masline la aperitive.
-Ba chiar si apa minerala se spune ca ar creste apetitul, dar nu stiu cat de adevarat e.
-Sa nu bei lichide chiar inainte de masa. O sa-ti umfli stomacul cu apa si o sa mananci mai putin. Asta e un truc bun pentru slabit, dar scopul aici e ingrasatul.
Mult succes si multumesc pentru funda! happy