| LOVETOKNOWTHINGS45 a întrebat:

Buna TPU! Daca sufar de o fobie severa ( nu i-as da nume ca probabil vor rade unii pe aici) care interfereaza oarecum cu viata mea, cum o pot trata? Adica am incercat sa fac o terapie de expunere ( asta pe cont propriu) si cand am interactionat cu fobia am inceput sa am o reactie fobica adica ameteli usoare si frica intensa! Nu stiu pare ca nu mi-o pot trata deloc! Ma gandeam daca psihiatrul imi poate prescrie un tratament dar fiind in facultatile mentale ( asa vreau eu sa cred) nu mi-ar da nimic! Alte solutii ce ar mai exista? Psihoterapia e foarte costisitoare si cu siguranta n-am chef sa sparg terapeutul de ras auzind problema mea. Multumiri anticipate pentru sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am vazut un docomentar in acest sens pe Nat Geo. Si expunerea a fost solutia cea mai buna. Era vorba de o dama cu frica exacerbata de paianjeni. Se bloca efectiv cu totul, paraliza, cand vedea unul aproape de ea. Incearca o expunere mai indelungata. La acea dama a durat luni de zile pana sa scape de frica. Adica sa te expui mai des, si pe mai mult timp, sa zicem saptamini sau luni. La un moment dat apare obisnuinta, si vei vedea ca ametelile si frica vor scadea tot mai mult in intensitate pana vor disparea. E ca la sala, ai nevoie de antrenament sustinut, nu sa creasca muschii, ci sa iti formezi psihic ideea ca nu e ceva periculos. Aia nu se face in cateva zile sau cateva expuneri, ci trebuie sa continui mult timp, ca sa poti prinde realitatea ca nu e deloc periculos. Te vei simti inconfortabil? Desigur, dar trebuie sa te astepti la asta cand incepi, si sa incerci sa treci peste asta, oricit de greu ar fi, cu gandul ca e doar o reactie a mintii tale si atit. E cam ca si cand iei o pastila tare amara, stiind ca iti va face bine, treci peste in covenientul amarelii. La tine nu e amareala, e teama si ameteala. Daca treci peste ele, vor disparea.
Nu as merge pe tratament psihiatric. Poate ajuta, dar te poate afecta in alte domenii ale personalitatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista medicatie pentru fobii, psihologul nu are ce medicatie sa-ti prescrie, doar sa vorbeasca cu tine si sa te convinga ca poti elimina fobia din viata ta.
Cu vointa si logica poti indeparta orice fobie!
Vad ca ai doar 17 ani, deci esti extrem de tanar si poti singur sa intelegi ca ai atacuri de panica si fobii din cauza vietii pe care o ai, probabil stat in acasa foarte mult, joaca pe computer, izolarea de prieteni, lipsa prietena samd.

Te sfatuiesc sa te apuci de un sport, care iti va schimba viata in totalitate, fiindca practicandu-l inveti sa socializezi cu alti copii, iti faci prieteni mai usor, elimini starile de depresie, anxietate si atacurile de panica, usor-usor eliminandu-le si vindecandu-te.

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru Violleta2022):

Per total sunt sanatos, multumita lui Dumnezeu! Insa nu pot spune ca si psihic. Ies din casa chiar regulat, prieteni nu prea mai am chef de la ceva timp sa vorbesc cu lumea dar am vreo 2-3, iar privind fobia asta o am de mult si inca nu o pot trata! Bine ca m-am resemnat ca poate asa voi ramane cu frica asta si ca consecinta sa imbratisez urmarile. Na mereu e mai bine sa accepti ce nu poti schimba!

| Floridori a răspuns:

Fobiile nu sunt considerate tulburari medicale, clinic vorbind, deci nu exista un tratament medicamentos pentru acestea.
Psihiatrul te poate ajuta in sensul in care poate incerca anumite variante de tratament nespecifice, care ar putea ameliora fobia ta.Dar nu este garantat ca vor si functiona.Succesul depinde de mai multi factori.
In continuare, varianta cea mai sigura de "vindecare" ramane expunerea la factorii declansatori, la care se mai adauga si interactiunea si gestionarea emotiilor si situatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fobie sociala?

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru anonim_4396):

Numai faptul ca toti se gandesc la fobii normale si comune ma sperie!

Nu, fobia sociala am avut-o acum ceva timp in urma dar spre surprinderea mea am cam vindecat-o in mare parte ( chiar daca mai am reminiscente)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Cum ai reușit să o vindeci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna intrebare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da că se vindeca foarte greu, eu unul nu cred că s-a vindecat complet

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unul nu cred că se poate cineva vindeca complet vreodată de asta. Poți să ameliorezi, da. Dar atât

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact,cine spune că se poate delirează

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact bro!

| Alv4r0 a răspuns:

Hai să rezolvăm împreună, dă mi cerere. Dacă ți-e rușine să spui aici, singur vom rezolva. aștept cererea de la tine și mesaj.