| Anonimul54287654098 a întrebat:

Bună TPU!
Dacă suferi destul de des depresii relativ scurte,exista o sansa sa te imbolnavesti? Am intrebat-o pe mama mea si a spus ca depresia in sine este o boala,dar nu am inteles.
Poti sa mori din cauza depresiei,mai exact, cu ce te afectează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"oti sa mori din cauza depresiei" - o, da, mai ales la treișpe ani, de plictiseală!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia este mai degrabă o boală a sufletului, dar care îmbolnăvește și trupul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți muri dar daca nu scapi de ea cu timpul se agravează, cronicizează și ajungi la sinucidere. De la un episod depresiv nu prea dar eu te sfătuiesc să tratezi fie la un psiholog ori la psihiatru altfel cu timpul aceasta boala daca e netratata te va distruge dtpdv, depresia afectează și fizic nu doar psihic. este o boala degenerativa care efectiv afectează permant creierul, desigur vorbim de depresii severe.

| AnaQ a răspuns:

Depresia este o stare psihica prin care trec toți oamenii, secretul e în psihic, gândurile ne ajuta sa trecem peste tot. Dacă tu gândești ca poți sa mori de durere asta se va întâmpla, dacă gândurile tale îți spun că o nu ai nici o durere asa va fi.
Secretul e la tine. Gândurile sunt ale noastre, nimeni nu ni le poate controla.
Și ca să răspund la întrebari, poți sa înebunești de la gândurile negative, dacă este o depresie severă iar in gândurile tale îți dorești să mori o sa ajungi sa iti iei viata.
Sfatul meu e sa gândești pozitiv, asculta pe Yt sunetele naturii, ajuta mult, dacă nu reușești singur mergi la un psiholog. Eu zic ca fiecare dintre noi ne putem vindeca de orice depresie am avea, atât timp cât gândurile sunt ale noastre și le putem controla.

| unom12345 a răspuns:

Da, poți să te îmbolnăvești. Depresia, însă, este tratabilă. Acum ar fi cazul să mergi la un psiholog sau un psihiatru, dacă te confrunți cu astfel de lucruri. Din câte știu eu, depresia afectează inima și anumite funcții ale creierului. Te poate determina să mănânci mai puțin sau mai mult decât e normal, devii antisocial, nu îți mai porți de grijă, mai faci și alte boli, cum e anxietatea și uite așa îți cedează toate funcțiile organismului pe rând.

| G7yama a răspuns:

Iti afecteaza psihicul. Nu mori. Dar o sa ai impresia ca nimic nu mai este bine si nimic nu mai merge in viata.
Cauta sa găsești activități care iti plac si care te pasionează și stai cu prietenii si cu familia, incearca sa eviți sa stai singur si sa faci aceleași lucruri in fiecare zi. Dacă crezi că ai probleme mult mai grave de atat incearca totusi sa ceri ajutorul unui specialist, el sigur te va ajuta cu sfaturi mult mai bune decat o putem face unii din noi. O seara faina!