| DirviziuQ a întrebat:

Daca sunt persoane care au trecut prin asta, imi puteti spune cam cat costa o operatie pentru scoaterea pietreloor de la bila? Si cam in ce consta, daca piatra e mai mare? Ma refer trebuie scoasa bila sau sparg pietrele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se scoate colecistul integral, cu tot cu pietre. Bila este un lichid, o secretie a celulelor ficatului care nu poate fi scoasa sau inlaturata. In schimb se scoate colecistul, organul cavitar care o depoziteaza si in care se formeaza de obicei pietrele

| DirviziuQ explică (pentru Brigaela):

Si ar putea aparea urmari dupa scoaterea colecistului?

| Brigaela a răspuns (pentru DirviziuQ):

Trebuie sa respecti ulterior un regim de viata usor modificat, in sensul ca va trebui sa renunti la prajeli, grasimi multe si sa eviti, pe cat posibil, mancarea cu multa carne