| lorena66 a întrebat:

Daca vreau sa mă las din a mai manca orice contine zahăr -- dulciuri --, pot manca totusi chipsuri? Adică degeaba renunt la dulciuri daca inca mananc chipsuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justme79 a răspuns:

Buna asta incerc si eu de o perioada happy sa o las mai incet cu dulciurile si sper sa reusesc...cel mai indicat ar fi fructele sau cereale cu lapte ca si acelea sunt ok si asa scapi de dulciuri este doar o parere sper sa reusesti cat despre chipsuri cred ca poti manca atata timp cat nu devine obisnuinta!

| mrpom a răspuns (pentru Justme79):

Degeaba nu mai mananci zahar daca mananci cereale cu lapte, daca te uiti pe spatele cutiei si vezi cat zahar are ramai muta, mai degraba hrisca cu lapte degresat ar fi cel mai benefic pentru organism

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Clar, sunt la fel de nocive

| RAY a răspuns:

Trebuie inteles ce inseamna zaharul = zaharul din fructe, legume este benefic organismului, dulciurile contin si grasimi care se depun direct ca tesut adios, daca faci sport intens ai nevoie de zahar, de glucoza =este hrana creierului, chipsurile sunt tot carbo vor fii transformati tot in zahar, hai sa spun asa, faza e ca vine si cu sare multa si cu multe chimicale plus multe grasimi nesanatoase, adica intre o ciocolta neagra si chipsuri eu as alege ciocolata

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ce faci, inlocuiesti un rau cu un alt rau?
Amandoua sunt la fel de rele!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah. Sint dependent de heroina. Sa trec pe coca?

| TheGentleman a răspuns:

Din păcate, nu poți renunța la zahăr.

Mi-am cumpărat lapte de migdale. Surpriză! Când am citit ingredientele, am văzut zahăr și emulgatori...

| lorena66 explică (pentru TheGentleman):

As dori macar sa renunt la dulciurile din magazine. ce i drept acum orice contine zahăr.