| GreyRose a întrebat:

TPU! De 3 zile nasul meu a inceput sa sangereze destul de mult. O data pe zi imi sangereaza nasul. Nu inteleg care ar fi motivul iar ce am gasit pe internet nu m-a ajutat prea mult... Nu imi curg doar cateva picaturi de sange, imi curge destul de mult iar asta ma ingrijoreaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Cauza care iti provoca hemoragia nazala nu ti-o poate spune nimeni de pe internet, doar medicul, dupa un consult medical!
Cauzele pot fii multiple si organele care pot provoca aceste sangerari de asemenea pot fi variate, de la o banala sensibilitate a unui vas capilar, pana la un cancer, care are si acest efect prin multitudinea lui de simptome.
Ca atare, te sfatuiesc cu tarie sa mergi la un ORL-ist sa faci un control medical.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si eu am avut in timpul scolii asemenea prolema, dar si alti colegi de scoala.
Am primit vitamina K (injectie) si a trecut definitiv.
La fel au fost tratati si ceilalti, cu rezultat.

| vocea a răspuns:

I o carenta de vitamina K. Necesarul zilnic este de 1, 5-2 mg. Carenta de aceasta vitamina provoaca hemoragii la nivelul mucoaselor si al creierului, indeosebi in urma tratamentelor indelungate cu antibiotice.
Incearca sa consumi alimente bogate in vitamina K.

Vitamina K1 se gaseste in urmatoarele alimente de origine vegetala: cartofi, fructe de catina alba, conopida (2-6 mg/100 g), fragi, grau nedecorticat, lucerna, macese, mazare verde, morcovi, ovaz, porumb, rosii, salata verde, spanac, ulei de soia, urzici, varza alba (3-4 mg/100 g) etc.

Vitamina K2 se gaseste in urmatoarele alimente de origine animala: carne de vita si de porc, splina, untura de peste, lapte si produse lactate (iaurt), galbenus de ou si, indeosebi, ficat de porc.

| iAMVi a răspuns:

Pai daca te ingrijoreaza poate ai putea sa te duci la medic

| TabletaSB a răspuns:

Poate fi de la oboseala sau lipsa vitamine sau o rana, insa daca nu se opreste va trebui sa intrebi un medic

| xCeline a răspuns:

Tensiune mare probabil, oricum trebuie sa mergi la medic. Nu raspunsurile noastre sunt solutia...

| darkprincesskiss a răspuns:

Daca ai fost racita sau esti racita si asta poate fi o cauza

| SergiuPhPsV a răspuns:

Asa are un coleg de clasa. Ii curge sange din nas foarte des.
A fost la doctor si i-au dat parca ceva medicamente. El le ia, dar tot ii curge. Nu prea are ce face. Nu l-am intrebat din ce cauza, poate din excesul de sange sau mai stiu eu, oboseala etc. Eu zic sa mergi la doctor ca nu te omoara, ii spui ce ai si el iti va remedia problema. Simplu.

| alin6ase6ase a răspuns:

Urgent la doctor