| Emma24dsxd a întrebat:

Buna TPU de 4 5 zile ma deranjeaza gatul la inghitire si ma ustura.cel mai rau este dimineata cand ma trezesc pentru ca este uscat si simt nevoia sa beau repede ceva. Alte simptome nu am, sunt fumatoare dar nu depasesc 3 sau 4 tigari pe zi si tocmai de aceea m-am limitat la o tigare pe zi.Am baut coldrex, ceaiuri calde, cineva mi-a spus ca cica trebuie sa beau rece sau sa mananc inghetata dar mi e ca inrautatesc.Am incercat sa imi dau si cu sare in gat stiu ca asa faceau bunicile pe timpuri.Stiu ca suna aiurea dar nu-mi place sa iau pastile asa usor deoarece am avut ficatul marit din cauza la pastile si am ramas cu acest obicei sa traiesc cat mai sanatos. Daca imi puteti da sfaturi "naturiste"pentru gat ..Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inghite incet cate 4-5 linguri de MIERE de SALCAM, distribuit uniform pe parcursul unei zile!
Prima lingura o iei imediat dupa trezire, iar ultima inainte de culcare.
Nu mananci si nu bei nimic dupa, timp de cel putin un jumat de ora!

| Emma24dsxd explică (pentru Bula):

Multumesc chiar vreau sa incerc o sa ma duc maine sa cumpar daca gasesc de salcam

| Violleta2022 a răspuns:

Bea si mananca numai caldut, ca sa treaca inflamatia din gat (nu rece si nu fierbinte).
Gargara cu apa si sare este intr-adeavr foarte buna.
Ori spray cu propolis pentru gat.

| Emma24dsxd explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca face bine gargara cu apa calduta si sare dar decate ori incerc sa fac ma cam inec si imi vine sa vomit

| lpavel a răspuns:

In nici un caz sa nu consumi nimic rece! Incearca sa iti mentii gatul umed mereu. Chiar daca nu ti-e sete iei o inghititura de ceva lichid, de preferat ceai de musetel caldut fara zahar. Daca vrei o poti indulci cu miere, ii poti adauga zeama de lamaie, astea te vor ajuta mai mult!

| mont a răspuns:

Bea ceai cald/lichide calde. Nu este exclus sa ai covid, ar fi bine sa faci un test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa pisezi un catel de usturoi, il pui intr-o cana, torni apa calduta si bei compozitia.

Cred ca e mai mult vorba despre o raceala, nu cred ca e de la tigari.
Am patit-o si eu acum 3 saptamani si a fost din cauza racelii, desi fumez si eu.

| existential a răspuns:

Incearca si comprimate de supt, de genul Faringosept (trebuie sa nu consumi nimic macar 20 minute dupa ce il iei, ca sa isi fac efectul).
Si mierea este buna, asa cum s-a spus mai sus (tot la fel, sa nu consumi nimic o vreme, dupa miere).
Sa nu fortezi vocea (soptit, cantat, tipat, vorbit mai putin).
Evita tot ce e fierbinte si rece.
Daca nu trece, poti cere si comprimate cu anti-inflamator local.

| Emma24dsxd explică (pentru existential):

Nu am stiut ca nu se consuma nimic dupa ce iau comprimate de supt, multumesc de sfaturi

| existential a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Npc. Pai da, ca sa ramana acolo substantele big grin ca daca mananci si bei se duc in stomac.

| omuletulofficial a răspuns:

Decasept! ajuta tare mult

| Mmn a răspuns:

Fa gargara. Daca nu e o raceala sa nu fie cumva o gastrita. Eu am patit cand aveam helicobacter sa ma tot doara gatul..si la fel credeam ca racesc..doar ca trecea de la sine si dupa cateva zile iar..pana am descoperit bacteria la stomac