| lafamiliaa a întrebat:

Buna TPU!
De 5 zile am probleme cu insomniile.
Insomniile au aparut intr-o noapte brusc cand m-am trezit in mijlocul noptii si nu am mai putut adormi.
Si din seara aia de vreo 5 zile abia reusesc sa dorm 3 ore si cateodata doar atipesc de cateva ori.
Nu aveam probleme, nu eram stresat sau anxios inainte sa apara inomnia, eu dau vina pe o dieta care am tinut-o 3 saptamami si in timpul acela am mancat foarte putin plus efort fizic si ma gandesc ca m-am dereglat hormonal.
Ciudat este ca de cate ori adorm tresar miscandu-mi o mana sau piciorul involuntar si asta ma streseaza cel mai mult ca ma impiedica sa adorm.
Am luat un supliment pe baza de plante pentu somn si chiar si ceaiuri pentru relaxare dar nu m-au ajutat.
Nu stiu ce sa mai fac, mentionez ca am o alimentatie foarte sanatoasa si fac sport de 4, 5 ori pe saptamana, nu fumez nu beau cafea sau alcool.
Ce sa fac? Un sfat ar fi de mare ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este o dereglare hormonala, cea care ti-a afectat somnul.
Recomand sa te apuci serios de mancat normal, ca sa reversezi ce ai stricat cu o dieta nesanatoasa.
Sper ca intelegi acum de ce aceste diete fac mai mult rau decat bine.
Mananca sanatos si normal dar creste efortul fizic, atat ca timp cat si ca intensitate, daca vrei sa slabesti.

| lafamiliaa explică (pentru Violleta2022):

Am fost astazi si mi-a dat sa iau gerodorm.
Sper sa isi faca efectul si sa pot dormii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lafamiliaa):

Iti va lua o bucata de vreme, pana iti vei regla somnul. Intre timp, ia pastile de dormit, dar numai pe o perioada scurta, asa cum ti-a recomandat medicul.

| lafamiliaa explică (pentru Violleta2022):

Da, mi-a dat doar 10 pastile din care trebuie sa iau jumate inainte de culcare sau una intreaga in caz ca nu dorm din jumatate.
Sper sa dorm la noapte, multumesc pentru sfaturi.
O sa va tin la curent in urmatoarele zile.

| lafamiliaa explică (pentru Violleta2022):

Am reusit sa dorm intre 5 - 6 ore cu medicamentul acela.
Dar ma trezesc tot obosit, probabil nu sunt de ajuns 5-6 ore si mai dureaza pana elimin toata oboseala acumulata.
Mai nou am observat ca am dezoltat si anxietate pentru ca am perioada cand ma simt tensionat, am un nod in gat si am schimbari de dispozitie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lafamiliaa):

Esti inca foarte dereglat.
Nu-i suficient 5-6 ore de somn, mai ales ca ai de recuperat oboseala din saptamanile precedente si evident zi de zi cand nu dormi suficient, esti afectat.
Anxietatea s-a dezvoltat tot pe lipsa somnului, pentru ca cei doi hormoni vitali creierului si bunei functionari a organelor interne, nu s-au mai produs. ma refer la serotonina si melatonina, care se produc numai cand DORMIM si numai intre 10 seara si 2 dimineata.
Fa tot posibilul sa mananci sanatos, cu multe fructe si legume si putin carne, ca sa iti reglezi hormoni. Slabitul se face prin sport, crescand timpul si intensitatea exercitiilor.
Incearca sa fii pozitiv si sa te relaxezi, fiindca asta ajuta enorm sa-ti revii mai rapid si sa intri pe un fagas normal si sanatos.
Sanatate maxima!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie si vezi ce i ti spune si el, sau poti lua optisomn.

| lafamiliaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost astazi si mi-a dat sa iau gerodorm pe o perioada scurta. Sper sa isi faca efectul si sa pot dormii.

| Julia1188 a răspuns:

In urma cu o luna am avut aceasta problema. Am luat melatonina 5mg (nu produce dependenta) cu o ora inainte de culcare si acum dorm foarte bine. Nu e scumpa, iti recomand.