| Alexandrrrrrre2 a întrebat:

de azi dimineata ma tot doare maseaua, am ceva pe ea ceva negru si nu stiu de ce, ma spal pe dinti intotdeauna.Am tinut spirt in gura, am tinut tuica, am tinut apa rece dar nimic...
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai auzit de "scobitoare"?
Curata cu ea resturile de mancare din aceea carie, dupa care clateste-l foarte bine cu multa apa!
Durerea va trece, dar trebuie sa mergi repede la dentist, sa-ti plombeze caria, altfel iti vei pierde dintele!

| darrio2007 a răspuns:

Este cariată. Mergi la dentist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carie. Dentist. Doare. Trece.

| relian a răspuns:

Ce se face de obicei in asemenea situatie, mergi la denstist.Acea negreata ce spui este o carie, Poti sa tii in gura si aghiasma laughing nu o sa iti treaba deloc.
Poti lua ceva de durere dar o sa treaca cateva ore, apoi iar te va durea, adica nu ai alta rezolvare decat sa mergi la dentist.Stie ala ce sa iti faca.

| Legion7X a răspuns:

Încălzește sare în tigae să fie suportabilă pe obraz. Apoi pune sare într-un prosop strâns la capete, și aplică în zona afectată pe obraz. Căldura emanată din sare ameliorează durerea. Dacă nu funcționează, fugi la farmacie și ia un paracetamol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ai cariată. Mergi la dentist. Iti pune plomba. Trece. Sau ai o măslină neagra în ealaughing. Ia o scobitoare. Scoate-o. Nu-ți mai băga spirt, apa rece, țuică, nu te ajută.

| GouDidodino a răspuns:

Spirtul nu era pentru uz extern? Wtf? De ce dracu sa bagi spirt in gura cand poti lua o pastilă, dar tot la stomatolog ajungi

| GouDidodino a răspuns:

Ia o mana de mălai, un ibric cu apa la fiert, pune multa sare, o lingură de ulei, putin unt, un varf de linguriță de bicarbonat, le amesteci, amestecul sa fie de consistenta unei mămăligi, o pui într-o găleată si o dai momeala la pești, apoi te duci la dentist