| AnonimGuy264 a întrebat:

Buna TPU.
De cand am varsta de 10 ani, nu mi-am mai taiat unghiile de la mana. Din ce cauza? Pai imi rod unghiile aproape in fiecare zi. Si chestia asta a evoluat din rau in mai rau. Am avut 2 abcese la degete care efectiv mi-au distrus forma degetelor. Dupa un timp am inceput sa rod si carnea din jurul unghiilor si nu ma pot opri. Incerc dar nu pot. Am avut o multime de tentative de a scapa de acest obicei prost. Cel mai des le rod in situatiile stresante sau le rod fara sa imi dau seama ca o fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea_Roxxana_2000 a răspuns:

Mesteca guma si incearca sa iti repeti in cap mereu ca nu e ok sa iti rozi unghiile. si eu la un moment dat mi-am ros unghiile si pur si simplu m-am oprit pentru ca mi-am propus sa nu o mai fac. Daca nu merge asta, incearca sa te monitorizezi si sa vezi in ce circumstante iti rozi unghiile si incearca sa inlaturi factorii

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice invat are si dezvat!
Trebuei doar sa ai voiinta si sa incetezi acest lucru, mai ales ca-ti provoci rani.
Nu exista "nu pot" ci doar "nu vreau"!
Si fii-miu a avut obiceiul asta cand era micut, dar cand a ajuns la liceu si au ras fetele de el, a intrat in pamant de rusine si s-a ambitionat sa nu mai faca asta, niciodata. Ceea ce nu reusise in 2-3 ani, a reusit de la acea data.
Asadar stiu sigur ca poti sa renunti la obieciul asta, dar vrei.
Toti ne roadem unghiile la un moment dat in viata, dar ne oprim sa ne folosim creierul, mai ales cand constientizam ca ne provocam rani si devenim ciudati pentru altii, cu rani de automutilare, provocate de noi insine.
Retine: daca vrei, POTI!

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Bolile nervoase se trateaza

| oz_1736 a răspuns:

Cauta ceva care are gust rau si da-te pe degete, vorbeste cu toti apropiatii sa-ti dea peste mana cand vrei sa le rozi. Dar ambitia ta face totul. Succes