| ChangeYourLife a întrebat:

De cateva luni bune nu am mancat cum trebuie deoarece am vrut sa slabesc.Stiu ca nu am facut bine si ca ar fi trebuit sa am o dieta sanatoasa,dar nu prea am putut sa ma las de fast-food,din cauza ca mama cumpara tot timpul astfel de prostii, iar eu nu pot sa ma abtin.Mai nou, am incept sa am dureri de inima si banuiam ca sunt cauzate de alimenntatia proasta.Am fost la un control si mi s-a clarificat banuiala,iar medicul mi-a spus,desigur,ca trebuie sa mananc sanatos si sa incep sa fac sport. Miscare nu pot sa fac deocamdata,din cauza ca,cartierul in care locuiesc nu este un loc tocmai sigur, iar la sala am mai fost si nu mi-a placut.O sa ma mut in centrul orasului peste 1-2 luni si atunci o sa pot sa fac sport.Pana atunci as vrea sa incep sa mananc sanatos.Nu vreau sa imi spuneti nu stiu ce diete miraculoase,deoarece,dupa ce slabesc, o sa continui sa am grija de corpul meu.As vrea sa-mi spuneti cat mai multe feluri de mancare sanatoase.Si cel mai important,ce ar trebui sa mananc dimineata, avand in vedere ca eu stau la scoala pana la ora 14.Am 1.63 si 60 de kg. Vreau sa ajung la 55, credeti ca as reusi intr-o luna sa slabesc doar cu regim? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alelulu a răspuns:

Eu am slabit 30 kg. Cand eram grasa (93) am incercat orice sa slabesc: herbalife( m-am ingrasat ee la el ) pastile de slabit, am tinut chiar si dukan si m am ingrasat la loc, si faceam si salaaaa multa 6/7. Si am zis ca e momentul sa merg la nutritionist. A fost greu la inceput, dar m am obisnuit vedeam rezultatele saptamana de saptamana ( mergeam odata la 7'zile) si am slabit 30.cum? Mancand la ore fixe.de exemplu o zi de a mea : 9:30 mic dejun ('2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor gasesti la kaufland e 7 lei )'la 12 gustare ('fruct)la 14:30 pranz ( 150 g carne vita/peste/pui cu 250 g legume crude in salata sau trase lamtigaie fara ulei (pastai congelate, ciuperci, broccoli fiert, salata verde, de varza, ce e de sezon etc) la 17 gustare ( fruct) si intre 19-20 cina ( cantitatile de la pranz) apoi daca iti mai e foame fruct. La o ora doua dupa cina.trebuie sa bei si 2-3 l apa pe zi.si poti adapta orele programului tau zilnic.trebuie sa faci si un pic de miscare, mers p jos, sala 3-4'ori /sapt sau ex acasa pilates e bun. trebuie multa ambitie. Si daca vrei poti manca data p sapt ce ti e pofta de preferinta la pranz, sa fie portie normala.si ca sa ma indulcesc mananc zilnic 3-4 patratele cioco amaruie 45% cacao din lidl ( e mai dulce fata de altele amare). poti slabi sanatos. Retete: supa de varza, pastai innabusite, sarmale cu carne de pui si dovlecel sau ciuperci in loc de orez, chiftelute cu carne si ciuperci sau dovlecel in loc de paine... Dovlecel la gratar, broccoli, spanac, salate cu multe culori ( cu ceapa verde cu ridichi cu salata verde varza etc)'eu le combin de exemplu, omlete cu ciuperci facute in tigaie fara ulei, ochiuri facute fara ulei cu salata, branzica de vaca cu 10-15% grasime, salata de sfecla rosie odata pe sapt cu o carne, supe creme, conopida, salata de vinete ( in loc de maioneza eu pun iaurt 2% grecesc amestecat cu galbenus ou fiert)', salata beuf fara cartof ( tot cu iaurt in loc de maioneza)'. Incearca sa eviti iaurturile si laptele cu 0% consuma-le pe cele cu 2%. Au mai putine chimicale. daca mai doresti retete sau daca le vrei detaliate spune.Succes si sanatate si sa ai ambitie!

| ChangeYourLife explică (pentru Alelulu):

Multumesc!
As mai dori retete, daca se poate, as mai mult retete de salate.De asemenea, la scoala ma gandeam sa imi fac un sandwich, ce trebuie sa pun in el ca sa aiba un continut caloric scazut sau cu ce as putea sa-l inlocuiesc.Din cauza ca nu am mancat, acum nu mai am pofta de mancare, imi este foamea doar dimineata pe la 8-9.Chiar ar trebui sa mananc de trei ori? Ma simt rau cand ma fortez...

| Alelulu a răspuns (pentru ChangeYourLife):

Trebuie sa incerci sa mananci... Cate putin. Ca dupa o salata si piept pui /pulpa 150 g nu te vei simti plina. Sa mananci atat cat poti tu, iarndaca apoi iti este foame sa astepti ora gustarii(. 2 ore) ca sa iti poti regla metabolismul.'poti manca inainte de mers la scoala 2 felii paine neagra cu gem sau cu sunca presata de pui, sau cu branza de vaca, apoi la scoala sa ti iei gustare la tine mananci in pauza ( fruct) apoi sa mananci cand ajungi acasa. Retete de salate: eu de ex mananac salata de varza alba cu 2 fire de varza rosie ( pentru culoare) cu ton. Uneori mai pun si castravete 2-3 felii si rosie. Si pun otet balsamic, o lingura de ulei de masline si putin marar si gata e. Alteori pun si salata verde cu varza alba, rosie, castravete( eu nu consum ridichi si ceapa ca nu mi plac dar tu le poti folosi) si o folosesc ca garnitura mananc salata cu gratar. Depinde ce am in casa dar sunt combinatii reusite. Poti pune branza de vaca in salata, ou fiert. Pare cam acelasi fel dar cand te plictisesti mai mananci o portie de ciorba, de pastai de broccoli vinete etc si apoi o iei de la capat cu salatele. Sau cand te plictisesti de ele vezi ce gasesti prin piata si mai adaugi ceva. Dupa gustul tau happy o zi buna si sanatate

| ChangeYourLife explică (pentru Alelulu):

Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 1 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| kiri11 a răspuns:

Trebuie sa iti regulezi perioada meselor, 3 mese la orecat mai fixe. Important este ca de dimineata sa ai parte de o masa cat mai calorica iar pe seara sa fie cat mai bogata in salate. Pranzul de obicei trebuie sa fie la fel de consistent ca si micul dejun. Acest lucru te va ajuta sa ti reglezi metabolismul si arderile de grasimi!

| nikname a răspuns:

Nu am un raspuns pentru intrebarea ta. Dar am un sfat sport poti face si in casa, si mersul alert e un fel de sport!

| ChangeYourLife explică:

Am uitat sa precizez ca am 16 ani.

| Tito97 a răspuns:

Depinde și de genetică și metabolismul pe care ți l-ai dat Dumnezeu.Cunosc pe unu care face atletism de performanță are 1, 86 70 de kile și bagă în el aproape exclusiv fast food pizza shaorma Snickers Mountain Dew așa că ce să mai.Iar la buletinul de analize sportive tensiune colesterol perfecte.Au unii niște ficați de te sperii să mor eu.