| Anonym313 a întrebat:

De cateva zile am o problema. Am o jena in gat, nu stiu cum sa o numesc. Cand inghit simt ca am ceva in gat, de 2-3 zile nu am mai mancat nimic. De fiecare data cand incerc sa mananc ceva, inghit si simt ca imi ramane in gat. Sunt putin speriat, deoarece nu ma doare in gat. Daca m-ar fi durut in gat sau daca ma "ardea" gatul era normal cred, dar eu nu am nimic. Tin sa mentionez ca am fost racit, si acum 3-4 zile mi-a trecut raceala. Dar cat am fost eu racit nu am avut aceasta jena, doar am tusit putin. Nu stiu ce sa fac, si ce o fi. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu iti imagina ca raceala/gripa se manifesta la fel la toata lumea. La mine incepe cu acea jena in gat si apoi apar si celelalte simptome, iar dupa ce imi trece raman cu o tuse enervanta cateva saptamani. Si nu mereu se intampla asa.
Ce spui tu e un lucru minor, problema e daca se intinde pe o perioada mare de timp, dar nici asa nu cred ca ar semnala o problema grava. Mergi la farmacie si cere ceva de gat, bea ceva cald si mai asteapta cateva zile.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu trece mergi la orl

| sierra1 a răspuns:

ORL e specialitatea de care se ocupă medicul la care trebuie să mergi și să-i povestești tot ce ai scris aici. El (nu noi) se uită în gâtul tău și constată ce ai (sau nu). Deci du-te la medic

-- sărbători frumoase --

| Andreeush a răspuns:

Poate din cauza racelii ai problema asta. Bea ceai cu miere iar daca nu iti trece in 2 zile mergi la medic.