| Blackpinkinthearea a întrebat:

De ce lumea in general nu vrea sa se vaccineze? Adica care e problema daca te vaccinezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Balalau95 a răspuns:

Vaccinurile sunt o chestie asemanatoare cu politia, sistemul medical si justitia, si anume, pentru marea majoritate functioneaza, pentru unii nu (sunt o tona de nevinovati care sunt batuti de politie sau ajung la puscarie, sau tampenia de sistem medical unde te duci pentru o operatie banala la genunchi si mori din cauza ca iei bacterie intraspitaliceasca)

ei bine, dat fiind faptul ca e imposibil sa nu existe cazuri de efecte negative la vaccin, au aparut reactii in masa, iar unele, chiar revoltatoare de gen mi-a murit bebelusul de la un vaccin la care doctorul spunea ca nu exista reactii adverse

totusi, eu nu sunt nici pro nici contra, mi-am facut vaccinuri anti-gripale, si cand apare anti-corona o sa imi fac

totusi nu pot decat sa observ IMBEICILITATILE: urlete la tv cum ca, sa nu ii mai primeasca pe copii nevaccintati la scoala, WOW, cat de cretin poti sa fii sa spui asta, si cel care a facut reportajul sa nu observe un lucru absolut evident: cei nevaccinati daca fac boala NU AU CUM FIZIC sa ii infecteze pe cei vaccinati, ca doar sunt imuni de la vaccin, NU?!?
... lume nebuna dom'le

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pui întrebarea strâmb! In general lumea VREA să se vaccineze (doar că nu are vaccinul) O minoritate nu vrea!

| dannyel86 a răspuns:

Vaccinul poate avea efecte adverse, pe care producatorii le ascund sau nu vor sa le recunoasca oficial. Nu spun ca asta se intampla cu orice vaccin, dar au fost si cazuri in care viata unor persoane a fost distrusa din cauza unui simplu vaccin.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca sunt riscuri. Eu cunosc personal 4 cazuri de persoane care au facut complicatii de la vaccin in copilarie si au ramas cu pareza (partiala) Dar riscurile sunt mai mari daca faci o forma urata a bolii decat daca te vaccinezi ca sa nu mai faci boala.

| CatalinB11 a răspuns:

Cineva care discrediteaza cercetările medicale valide din punct de vedere științific referitoare la vaccinuri în favoarea datelor produse de un cercetător discreditat.
Mișcarea anti-vaccin a afectat negativ imunitatea maselor de oameni și a dus la focare de boli in randul multor comunitati.

| StrongHeart a răspuns (pentru CatalinB11):

S-a intamplat de foarte multe ori ca niste medicamente pe care oamenii de stiinta le credeau sigure si le-au dat drumul pe piata sa se dovedeasca ca aveau, de fapt, efecte adverse necunoscute pana atunci.
La fel si cu vaccinurile. Exista riscuri.