| alexx102428 a întrebat:

De ce unii copii se nasc prematur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| blond1x a răspuns:

Salut Cauzele nașterii premature sunt legate de mamă, de copil sau chiar de amândoi.
Unele cauze pot fi:"consumarea de alcool sau droguri în timpul gravidanței, infecții ale mamei, afecțiuni ale uterului, atunci când sunt gemeni / tripleți."( sunt unele cazuri.)

| VALYsofian a răspuns:

Uni copii se nasc prematuri din cauza neglijentei mamelor.
Nasterea se declanseaza mai repede atunci cand corpul mamei este supus la efort fizic: ridica/trage ceva greu sau cand cade si se loveste. Ceia ce am vrut sa spun este ca acest tip de nasteri au loc din cauza neglijentei mamelor, acest lucru fiind grav deoarece isi pun viata lor cat si a copiilor lor in pericol.