| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Buna TPU.De ceva timp am senzatii de furnicaturi in creier(stang) si uneori vad incetosat, stari de ameteala, dureri de cap dar mai rare, si uneori nu pot vorbi corect. Oare am facut accident vascular cerebral? Tin sa mentionez ca am aceste simptome de asta-iarna adica din ianuarie 2017 si eu cred ca e din cauza stresului, App am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta este mica probabilitatea unui accident vascular cerebral, dar surmenajul poate provoca asemenea probleme si simptome.
Mergi la un medic neurolog pentru consultatie si cel mai important: re-organizeaza-ti orarul zilnic pentru reducerea stresului, mai ales timpul de odihna!

15 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu trebuie sa consumi ceva și cel mai probabil nu e vorba de accident vascular, dar cu problemele pe sistem nervos nu e de gluma, mai ales daca zici ca afectează deja limbajul. Mergi la doctor.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu mama la un control medical, eventual un neurolog, ca nu-s normale aceste episoade care pot apare copiilor care folosesc intens telefoanele mobile.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu e deloc normal ce ti se intampla. Fugi la medicul de familie si cere o trimitere pentru neurologie. Trebuie sa te vada neaparat un neurolog doar el/ea poate sa iti puna un diagnostic.

| Ara997 a răspuns:

Consumi. subsante, alcool,. de astea? - renunta de urgenta
mergi la medicul de fam, descrie exact simptomele, o sa primesti o trimitere la neurologie, o sa ti se faca analize, probe neurologice, un ct/rmn, si o sa primesti un diacnostic+tratament.
nu amana!

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Ara997):

Nu consum nimic, pur si simplu ma stresez foarte tare

| Ara997 a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Incearca sa te calmezi fa miscare, relaxeaza ti mintea, ca arzi calumanarea,, si nu merita crede si. nu cerceta.
dar fa un control medical obligatoriu sa inlaturi orice alta cauza decat stresul

| Caro34 a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Se merită stresul asta? Nimeni si nimic nu merita stresul nostru! Apa multa, odihna cat cuprinde, control la medic, atentie la alimentație, miscare, set complet de analize medicale. Numai bine!

| Daniel9988 a răspuns:

Fumezi? Ai fost vreodata la neurolog?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Daniel9988):

Si nu am fost niciodata la neurolog

| Daniel9988 a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Ai face bine sa te duci.

| Jdjrjrjrdndnfn explică:

Nu, nu fumez si niciodata n-am sa fumez

| Ponce a răspuns:

Anemie, anxietate.

| liceu a răspuns:

Si eu am cam aceleasi simptome plus imi amorteste o mana si fata. (Am 18 ani).Eu am fost la neurolog si mi s-a spus ca am migrene cu aura vizuala(dar eu nu cred asta), mi-a dat tratament si niciun rezultat. Eu le am de mai bine de un an starile astea si uneori chiar care se repeta la 2 saptamani- o luna. Singurul lucru care cred ca ma ajuta cat de cat e odihna, somnul, pentru ca atunci cand dorm putin, de obicei patesc asta. Mi-ar placea sa-ti dau un raspuns concret, dar nu-l am nici eu. sad Chiar si acum cat timp ti-am scris, a inceput sa mi se puna ceata la ochi. te pot sfatui doar sa mergi la un neurolog.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru liceu):

Multumesc foarte mult!happy