| kb9 a întrebat:

De fiecare data cand incerc sa consum un medicament, mi se face greata si nu-l pot inghiti, am incercat cu suc, dar tot nu am putut sa-l inghit, daca il "sparg" si il pun intr-un pahar de suc, e cam degeaba efortul ca o mare parte din el, se duce. Deci... sfaturi? Fac asa la orice pastila, chiar daca are gust a rai si fericire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Cu cele foarte amare, nu mai încerca cu suc, e mai bine cu apa. Combinația dulce amar e mai greu de suportat, adică intensifica gustul amar, datorita contrastului.
Apa nu are nici un gust (e insipida) și e ideala pentru diluat, reduce chiar și gustul oricărei substanțe cu care se va amesteca.

2. Îndoaie o foaie de hârtie în doua și pui pastilă înăuntru.
Poți sa ii răsfrângi si marginile, sa te asiguri ca nu sare nimic atunci când o zdrobești cu mânerul lat și plat al unui cuțit. Sau cu orice obiect dur și plat.

3. Cu pulberea pastilelor incapsulate în înveliș de gelatina e simplu.

4. Eu am avut probleme mari cu amigdalele când eram mic, trebuia sa fac vreo 2 ture de penicilina V pe an.
Începând cu vreo 5 ani și jumatate, când am realizat ca mai bine mor decât sa înghit o tableta, ceream injecții.
Unde era posibil, înțelegea și medicul și îmi scria injecții.
Nu înainte de a-și face 3 cruci.
(toată situația asta a durat pana la BAC, de atunci nu m-am mai îmbolnăvit, amigdalele sunt tot acolo, dar injecții nu am mai fost nevoit sa iau. Și oarecum am înțeles ca e mai simplu dacă rod sau sparg pastilele. Nu e ok pentru stomac, dar altfel nu le pot lua. )

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ascunde-l intr-o tartă cu fructe sau intr-o amandină savuroasă...winking

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu daca am o pastila mai mare o tai in 2 sau in 4. Nici nu simt cand le inghit. Daca de la o pastila ti se face greata nu stiu ce o sa faci in viata, sunt lucruri mai nasoale decat o pastila...

| WhiteLife a răspuns:

Pentru medicamentele care nu au efect prelungit poti face asta. Daca ceri la o farmacie cu activitate de receptura, iti pot marunti medicamentele in mojar (in cazul in care ai mai multe mai mult timp), le dozeaza si apoi dizolvi cate un plic in paharul cu apa. In rest poti cere la farmacie sub alta forma.

| JicaContra a răspuns:

Treci pe injectii...
stiu ce e aia sa nu poti sa inghiti pastile, sau sa iti vina sa vomiti, eu le bag cu doua degete in gura, pana in mijocul limbii, dupa care iau o inghititura mare de apa sau de cola (care are cel mai puternic gust), iar pe injectii nu pot trece pentru ca medicamentele pe care le iau eu nu sunt injectabile, SI, mai ales, am oroare de ace, cand trebuie sa imi fac o injectie, ma invart in jurul cozii ore in sir pana reusesc sa o fac, chiar daca e vitamina B12 care e un rahat de injectie mica