| Andrusk2 a întrebat:

De la lentilele de contact cu dioptrii pot sa orbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu! Port de peste 10 ani, grija mare la igiena si e totul ok.

| qwertpro a răspuns:

Nu,nu vei orbi dar fii sigur(a) ca dioptriilr iti vor creste cu timpul.

| Atim a răspuns:

Daca le folosești corect, nu. Problema cu ele e ca pot irita ochiul, dar de aici pana la orbire e cale lunga. Daca vei decide sa iti iei lentile sa ai mare grija cu igiena. Vei avea senzatia ca ai ceva in ochi cand se vor misca si vei fi tentat(a) sa pui mana des. Grija sa te speli bine inainte sa umbli cu ele.

| Robeeert1 a răspuns:

Nu.