| PascuDenisa a întrebat:

Buna TPU! De la un timp ma simt tot mai obosita. Am 16 ani si mereu ma culc tarziu, la 3-4-5 si dorm cate 12 ore, iar din această cauza ma trezesc mai obosita si fara energie fata de cum m-am culcat. Nu am un program de mancare, mananc cand apuc, iar uneori ma trezesc ametita si nu pot sta in picioare. Nu stiu ce pot sa fac in privinta asta, mereu incerc sa-mi fac un program, dar daca incerc sa adorm la 12 nu ma ia somnul, stau in pat pana la 2. Dulcuri nu prea mananc, iar analizele sunt foarte bune. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa i ti dea trimitere la diabetologie sa te consulte ei, sa i ti ia glicemia si sa vada cum stai cu diabetul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ma mir ca esti obosita odata ce ti-ai distrus ciclul circadian si acum experimentezi efectele secundare ale lipsei de melatonina si serotonina din corp.
Lipsa acestor doi hormoni duce in timp la boli psihice grave: incepand cu oboseala excesiva, ameteli, dureri de cap, depresii, anxietate si atcuri de panica, paranoia, schitofrenia, diabet si chiar cancere.
Acesti doi hormoni sunt vitali creierului si ei se produc NUMAI cand dormim intre 10seara si 2 noaptea.
Este importants a intelegi ca somnuldupa miezul noptii iti aduce numai probleme de sanatate si ca trebuie sa revii la normal, dormind intre 10 seara si 6-7 dimineata, ca crierul tau sa primeasca acesto hormoni vitali lui ca sa nu declanseze bolile mentionate mai sus.

Este vital sa elimini privitul la un ecran electronic (telefon, tableta, computer) si sa mergi in pat la culcare la 10 seara impunandu-ti sa te relaxezi si sa adormi. ub nici o forma nu te dai jos din pat si nici nu deschizi vreun apaart electronic. Singurul lucur e care-l poti face este sa citesti o carte cu foi/pagini, nu ceva pe telefon sau electronic, fiindca ecranul electronic iti irita creierul si se duce naibii somnul.
Telefonul se inchide noaptea asa cums e inchid tabletele, computerele radioul si TV-ul.

| Nelucojoc a răspuns (pentru Violleta2022):

Problema de fond pe care o traiesti este lipsa de scop, directie, motivatie. Lipsa de sens. La ce sa te culci cand nu ai un scop pentru care sa te trezesti? Ziua de maine vine oricum, insa tie iti aduce aceeasi plictiseala obositoare.
Ai ghicit. E un inceput de depresie ce vine probabil dintr-un conflict dintre ceea ce ai fost ivatata ca trebuie sa faci, si ceea ce simti. Nu ai chef de nimic, dar te simti vinovata, pentru ca ti s-a bagat in cap ca trebuie sa ai o ocupatie.
Si, in principiu, cam trebuie. Dar trebuie sa aiba sens pentru tine, adica sa vrei si sa iti placa sa o faci.
Te-au trimis la scoala si te-au trezit de dimineata si ai avut un program.
E vacanta. Nu mai ai program.
Fa-ti singura.
Ia o lista: scrie acolo tot ceea ce tie iti place sa faci. Vezi ce e fezabil. Fa-ti un program lejer, dar tine-te de el. Dormi 8 ore. Nu conteaza in ce interval, cata vreme o faci constant. Nu incerca sa te adormi cu forta. Daca nu ai somn, nu stai in pat. Citesti o carte si te tratezi cu un ceai sau cu ce vrei tu. Va veni garantat somnul.
Ia-ti un part time. Faci un banut, si ai ocupatie. Da-te cu bicicleta. Fa un sport. Citeste toata biblioteca!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nelucojoc):

Vad ca ai bagat degetul aiurea... raspunzandu-mi mie, nu celei care a pus intrebarea happy

PS Iar pentru mine, nu face nici un sens raspunsul tau, fiind total nefolositor fiindca eu nu am probleme cu somnul, nu sufar de depresie si nici nu mai sunt de multi ani, o fetita de scoala happy

| Violleta2022 a răspuns:

Poti incepe prin a-ti impune sa te trezesti la 7 dimineata, ca seara sa fii obosita si sa adormi la ore normale asa cum cere ciclul circadian uman, sa dormi numai in orele de noapte.
Sub nici o forma nu mai dormii 12 ore in timpul zilei, ca nu-i nromal, iar asta duce in timp la boli grave.

| Sn4k3 a răspuns:

Iti cauti de treaba. Pare ca ai prea mult timp liber si nu il folosesti la nimic bun. Asa ca fa-ti un program mai productiv si tine-te de el. Nu mai manca cand apuci, nu mai dormi 12 ore ca mai rau faci, mananca sanatos, fa sport si culca-te mai devreme (daca ai un program bun, ar trebui sa fii destul de obosita, dar daca tot nu esti, posibil sa ai nevoie de niste pastile la inceput sa te ajute sa de obisnuiesti). De asemenea e importanta si mentalitatea, caci daca te victimizezi si zici non stop ''nu pot, nu pot'', chiar n-ai sa poti si te tragi singura in jos. Doar pentru ca e greu, nu inseamna ca nu poti. Asa ca tupeu si spor iti doresc, altfel numai tu ai de pierdut.

| mi25 a răspuns:

Pentru ca o persoana sa se simta odihnita trebuie sa doarma cel putin 7 ore stelare. Asta un adult. Unui adolescente i se recomanda 9 ore de somn, dintre care 7 stelare. (Cred ca ai inteles ca orele stelare se refera la ore de noapte.)
Ca sa poata sa-ti fie somn seara, trebuie sa te trezesti si sa te ridici din pat la ora 6-8 dimineata. In acest fel te vei simti obosita seara.
Impuneti sa nu mai stai cand iti vine somnul, sa te duci sa te cuci. Chiar daca ai de invatat, scoala-te cu 2 ore mai repede si ai sa vezi ca si randamentul este mai mare. Cel mai mare randament are creierul si corpul pana la ora 11.00.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Eu cred ca ai vrăji făcute, sau deochi. Îți spun eu cum să le dezlegi.
După ce te trezești la ora 3-4-5 după masa, Faci un duș rece. La ceas de seară bea o cafea tare de tot. Pe la 12 noaptea, mai bei una. Neagră, fără lapte, fără zahăr. Pe la 4-5 dimineața, faci un duș rece. Pe la 8, ai ghicit, altă cafea. Pleci în parc la alergat. Bei un ceai de mentă și o Cola. Glumesc, mai bea o cafea. A, uitasem. După fiecare cafea spui de 3 ori Tatăl nostru și bați 15 mătănii. Iar glumesc, ha-ha. Ok, nu prinde gluma… sad. Continuăm. Tragi de tine cât poți, poate te ajută vreo prietenă (sau un prieten, o-la-laaa) și stai trează până pe la 9. Pui ceasul să sune la 6.30, maxim 7. Nu dormi peste, că dai de dracu… Iar glumesc. Ptiu… Te trezești, cafea, Tatăl Nostru, jogging, duș rece, tragi/trage de tine, pînă la 9 seara. Te culci, 6.30 trezirea, duș rece, cafea, jogging, tragere, si continui așa o săptămână, ca să îți obișnuiești trupușoru’ cu sănătatea. Dacă ai semne de insomnie, ia melatonină. 1-2 maxim 3 mg. (Adică miligrame). Stai liniștită, nu e etnobotanică, e o chestie pe care creierul tău ar trebui să o secrete în mod natural. Dupa o săptămână începi să rărești cafeaua, că altfel o iei pe pereți. În toată perioada asta fără dulciuri, cole sau redbule. Dacă faci asta, Iron Woman scrie pe tine, mâncao-ar tata! Succes!
PS. E vrăjeală aia cu vraja și deochiu’. Trebuie doar să schimbi nițel rutina asta în care ți-ai obișnuit organismul. Hai, baftă!

| SuperCoolDude a răspuns:

Hmm, asa patesc si eu. Chiar vreau sa aflu un raspuns aici.

Eu nu am probleme de adormit, sunt obișnuit sa dorm cu o perna moale pe cap..adorm instant cand o pun. Dar durata somnului e nasoala. zici ca sunt dependent laughing

Cred ca te-ar ajuta sa te faci sa adormi de la orele mai normale. gen 22, 23, 00. in niciun caz la 3 sau 4 sau 5. pentru ca somnul de noapte e foarte bun.

Ai putea sa faci sport. gen sala sau alergat. ceva care sa iti puna corpul in mișcare si sa iti consume energia. In felul asta ai putea elima neputinta de a adormi.

Poti incerca ceai cu valeriana. e 5lei la orice Mega. Sau optisomn.
Mai poti bea lapte cald cu miere. sunt tot felul de alimente care ajuta.

Dar parerea mea sincera este ca nu ai o rutina bine structurata in viata. Nici eu nu am. Si de asta cred ca suntem afectati. traim prea dezorganizat si haotic.

Corpul nostru funcționează bine prin repetitie. Ori, noi nu functionam la program si asta ne destabilizează.

Stai treaz/a o zi intreaga si incearca sa adormi la ora 22. Stiu ca e greu, dar asa iti vei reseta ceasul biologic ( obisnuinta corpului de a adormi ).

Poti cauta info pe net despre ceasul biologic.

Sper sa te ajute ce scrisesei aci. Bafta!

| alexandradlr a răspuns:

Și eu am astfel de probleme și sunt curioasa cum as putea scăpa. Doar ca eu ma culc la 12-1-2.a gândesc ca o soluție ar fi sa luam ceva medicamente prescrise de medic. Ca sa poți sa te culci mai devreme nu o lua brusc asa. Dacă azi te culci la 3, mâine te culci la 3 fără 10, apoi la 2 jumate și tot asa. Am observat ca dacă o iei gradat funcționează.

| turcanmonica12 a răspuns:

Poate fi oboseala cronica, și eu m-am confruntat cam o luna cu așa ceva.Ma culcam la 9 seara, ma trezeam la 7 ca sa ma duc la scoala,nici bine nu ma trezeam ca pana ajungeam la scoala ma simțeam foarte, foarte obosita de adormeam pe banca in timpul orelor, eu am luat supradyn, după câteva efervescente mi-am revenit, funda te rog.Multă sanatate!