| AlexGoga7 a întrebat:

De un an si ceva, ceara din urechea stanga si-a schimbat mirosul intr-unul destul de urat, acum, cu 5 luni in urma si cea dreapta...Atunci cand mi s-a schimbat mirosul cerii din urechi, imi amintesc ca facusem baie si imi intrase apa, a ramas bine infundata 3 zile... dupa a trecut, azi nu am nici o problema de durere cu acestea, ar fi motiv de ingrijorare pe viitor? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, oarecum.
Ar fi indicat s[ mergi la un cabinet ORL privat să îți facă o spălătură profesionistă medicală în ambele urechi. Apoi să analizezi dacă a dispărut acel miros.
În acea zonă, ca și peste tot în corp, unde avem secreții, ( acea ceară este o secreție cu rolul ei, de protecție), avem și microbi, bacterii care se hrănesc din acele secreții. Astfel, dacă dta ai sesizat acel miros, el se datorează preponderenței unor asemenea bacterii care produc acel miros. Ele nu fac mare problemă imediat. Dac țesuturile din acea zonă sunt foarte fine, și cu timpul ele pot să se deterioreze mai mult decât este cazul, datorită acelor bacterii astfel încât auzul întâi să se estompeze iar apoi să îl pierzi, nu acum, ci la o vârstă mult mai înaintată. Dacă te duci la medic și tai acel miros, le termini și pe ele, și amâni acest proces natural de pierdere a auzului.

| doctorandus a răspuns:

Cum sa-intre apa cand faci baie? Ai timpanul spart? Ca eu pun dusul pe ureche si nu patesc nimic, doar o spala apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai prea mult timp liber.
Eu am 31 de ani si nu mi-am mirosit nici o data ceara din urechi laughing
N-am fost curios. Da acum daca tot pui problema, mi-am bagat degetu mic in ureche, l-am mirosit, si nu miroase a nimic.
Incearca cu buricu.
baga degetu mic in buric, zgarmane-l un pic, si miroase degetu laughing))))