| BBBBBgs a întrebat:

Buna TPU.De vreo 2-3 zile incoace, intestinele mele produc un sunet puternic si foarte ciudat.Aceste sunete sunt insotite si de flatulenta, iar atunci cand sunetele se opresc nu mai este nici flatulenta.La inceput am crezut ca nu e nimic, ca e ceva natural, dar vazand ca sunetele tot persista am zis sa caut pe net si ce am gasit m-a lasat doar cu mai multe intrebari si cu teama sa nu fie vreo complicatie.Imi poate spune si mie cineva daca e ceva grav? (Sunetele astea nu le am mai avut niciodata in viata si au aparut acum 3 zile)

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Am si eu problema asta de cateva luni. Nu trebuie sa te sperii dar trebuie sa mergi la gastroenterologie. De acolo iti va da trimitere sa iti faci analize de sange si ecografie abdominala pentru a vedea daca totul este ok. Si daca iti apare spre exemplu o anemie la analize iti va da sa faci alte analize gen colonoscopie sau endoscopie.
Eu mi-am facut analize de sange si ecografie si a iesit totul ok dar undeva tot ar trebui sa fie o problema. Mi-a spus ca am colon iritabil si a zis ca altceva nu ar trebui sa fie ca am analizele ok. Mi-a dat totusi si trimitere la colonoscopie dar nu am vrut sa-mi fac si pana la urma o voi face. Ca daca gasesti o problema din timp se rezolva. Tatal meu a avut cancer de colon si l-a operat iar acum e ok dar asta pentru ca l-a depistat din timp.
Apropo, si el avea sunete d-asta nasoale in burta.
Dar nu trebuie sa te gandesti neaparat ca ai o boala grava.
Spre exemplu sindromul de intestin iritabil are simptomatologia asemanatoare cu alte boli, exceptant sangerarea (nefii prezenta la intestinul iritabil) care apare din cauza polipilor de colon si alte cauze

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Încearcă cu niște medicamente împotriva balonării care le găsești la farmacie. Dacă nu îți vor face bine, atunci trebuie să mergi la medicul de familie care îți va da trimitere la un specialist.
În rest nu trebuie să te îngrijorezi. Cele mai multe boli sunt imaginare, sau se produc din pricina că oamenii nu cunosc fiziologia. Consumul de apă în timpul mesei face dezastru in organism.

| qVlad12 a răspuns:

Mergi la doctor urgent!

| Norbert335 a răspuns:

Mergi la spital