| Madutzza98 a întrebat:

Buna TPU deci am 18 ani, 1, 70 m si 48 de kg. Concluzia: sunt foarte slaba. Imi doresc foarte mult sa ma mai ingras 10 kg... Acum 2 ani aveam 58 de kg si aratam foarte bine. Imi puteti spune ce ar trebui sa fac? Mentionez ca mananc foarte bine nu ma abtin de la nimic... Daca aveti vreo metoda cu vitamine s.au medicamente ceva va rog sa imi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Dieta de 7 zile pentru ingrasare

Sa te ingrasi pur si simplu nu este greu deloc. Este suficient sa mananci produse de fast food, produse de patiserie si alte alimente bogate in grasimi saturate si zahar. Daca la acestea adaugi lipsa miscarii, cu siguranta te ingrasi. Insa nu aceasta este solutia, deoarece toate aceste obiceiuri duc la o ingrasare nesanatoasa.

Pe tine te intereseaza sa te ingrasi prin marirea masei musculare, iar acest rezultat nu se poate obtine decat daca dormi suficient in fiecare seara, maresti numarul caloriilor sanatoase si faci exercitii fizice.

Mareste aportul caloric zilnic

Pentru a te ingrasa, trebuie sa maresti aportul caloric prin consumul unor alimente care, pe langa calorii, iti furnizeaza si cantitati importante de substante nutritive, in special proteine si carbohidrati complecsi. Ia 3 mese principale generoase si 2-3 gustari, pentru a putea suplimenta aportul de calorii.

Meniu pentru ingrasare sanatoasa

Mic dejun - un bol mare de cereale integrale si lapte integral, un pahar de suc de fructe, 1 banana mare.

Pranz - cartofi, orez brun sau fasole sau paine din faina integrala cu tofu, fructe oleaginoase (migdale, nuci, alune), iar la desert un mar cu unt de arahide.

Cina - piure de cartofi cu margarina, fasole verde si broccoli la aburi, sos de branza.

Gustari - o mana de fructe oleaginoase, un shake proteic sau un smoothie.

Acest meniu este orientativ, tu poti adauga si o portie de carne slaba la masa de pranz sau oua la micul dejun pentru a te ingrasa sanatos.
Apa nu te ingrasa in mod direct, dar influenteaza ingrasarea, deoarece favorizeaza absorbtia substantelor nutritive in organism si, deci, contribuie pozitiv la hranirea muschilor.

Pe langa un consum optim de apa, este indicat sa consumi si alte bauturi sanatoase, care contin calorii bune. Este vorba despre lapte, sucuri proaspete de fructe, shakeuri proteice si smoothie-uri.

| ALGator a răspuns:

3 mese principale pe zi generoase plus trei suplimentare. Ultima modificare masă pe la 20-21 ca sa dai de lucru stomacului și noaptea.
Maninca variat, gustos și tot ce nu au voie alții ca grupe de alimente. Fructe dulci, adaosuri de smintina sau brînză de vacă la mîncare.
Nu uita îngrijorarea dinților.
Cintareste-te odată pe săptămână și ține evidența. Poți lua max 0.5 kg săptămânal, dependent de cum ești făcută. Dacă nu pui pe tine o lună dă pe la doctor.
Succes!

| DovleacTurbat a răspuns:

Surplus caloric, incearca un 2000 calorii si vezi cum merge. Consuma carbohidrati gen 150g pe zi ( la fel vezi cum merge, daca e nevoie cresti numarul). Proteinele si ele acolo un 1, 3g per kg.corp, nu te ascunde nici de grasimi si fa sport daca nu vrei sa pui pe tine intr-un mod inestetic.