| Daiana177 a întrebat:

Buna tpu.Deci, am o mica problema sa ii spun asa.Mi-a intarziat menstruatia foarte mult, undeva la 3 luni.Tin sa mentionez ca sunt virgina, deci clar nu sunt insarcinata.Chestia este ca de obicei nu vine la timp cu intarziere de cateva zile/saptamani si cand vine tine mult, de obicei peste 7 zile.Da, stiu ca ar fi trebuit sa merg de mult la ginecolog.Momentan am vrut sa intreb aici, poate stie cineva ceva despre chestia asta, desi o sa ma duc si la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Să îți întârzie 3 luni e cam mult.
Urmezi vreun tratament?

| Speranta12 a răspuns:

Si eu sunt adolescenta si ma confrunt si eu cu aceeasi problema a ciclului neregulat. E imprevizibil, vine cand vrea. Asta e, invatam sa traim cu el. Sunt si multe femei care au exact aceeasi problema. O doctorita ginecolog iti va face niste analize sa vada daca nu ai probleme grave la ovare sau la uter. S-ar putea doar sa nu fie destul de dezvoltate, de aia sa intarzie menstruatia, s-ar putea sa ai lipsa vitaminelor esentiale pentru un ciclu regulat sau s-ar putea sa ai alte probleme. Numai doctorul vede si poate interpreta analizele. Dar o data cu varsta, ciclul poate sa-si revina si sa se regleze.

| lorena1gianinak a răspuns:

Astfel de dereglari hormonale se intampla daca esti in adolescenta.Intarzierea menstruatiei poate fi si de la stresul provocat de scoala sau diverse treburi de genul asta. Daca ti-a venit prima menstruatie de curand asa se intampla. Tine un pic mai mult si uneori intarzie.In 2 ani ori mai mult se va regla.Consulta totusi un medic fiindca e posibil sa ai amenoree si s-ar putea sa iti dea niste anticonceptionale.cat despre partea cu cantitatea mare....cred ca difera de la femeie la femeie/fata.O menstruatie normala dureaza 7 zile.Intreaba medicul si despre asa ceva fiindca e posibil sa fi facut vreo infectie sau ceva.