| RoxanaMaria12 a întrebat:

Deci am o problema cu nasul de ceva timp ( 5 luni) si nu stiu ce sa mai fac. Am nasul infundat mereu si nu pot respira si nici de vorbit nu mai pot. Am fost la cativa medici ORL, dar degeaba, am urmat cateva tratamente si nu m-au ajutat aproape deloc. Mi s-a spus ca am rinofaringita acuta si deviatie de sept, dupa am fost la alt medic care mi-a spus ca am polipi si amigdalita. Dupa ceva timp m-am dus iar la el si mi-a spus ca am deviatie de sept. M-a incurcat de tot, nici nu stiu sigur ce am. Ideea e ca nu mai pot sa respir deloc si nu mai suport chestia asta. De operat nu pot sa ma operez pana la 18 ani, deci mai am de asteptat. In acest moment folosesc o apa de mare -Humer care este total inutila. Poate aveti idee ce as putea avea, exceptand deviatia de sept. Si poate mai exist oameni care au trecut prin asta si ma pot ajuta. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MirelaC a răspuns:

Saluut

Iti inteleg perfect problema. Si eu am trecut prin aceeasi situatie cu nasul infundat.
Dupa o raceala care m-a tinut exagerat de mult, 3 saptamani, (ceea ce era enorm pentru mine) nasul meu a ramas infundat. Foarte rare erau momentele in care se mai desfunda dar doar pentru scurt timp, si anume la dus. Poate aburii aveau vreun effect. Stiu ca ma trezeam noaptea pentru ca ma sufocam din cauza nasului infundat.Cum nu puteam sa mai respir, mi-am luat Bixtonim. Sunt niste picaturi pentru nas foarte puternice si dupa mine, cele mai bune. Fara Bixtonim nu plecam de acasa pentru ca cedam psihic daca mi se infunda nasul si nu mai puteam respira si nu aveam la mine minunea. Am avut problema asta aproape 2 ani de zile, deci crede-ma stiu prin ce treci. La mare, cand erau caldurile infernale, eu eram cu Bixtonim-ul dupa mine. Toate celelalte solutii nazale, Olynth si apele de mare nu au avut niciun effect nici in cazul meu. Singurul ajutor mi-a fost Boxtonim-ul, care dupa ce e aplicat, in 2-3 minute iti desfunda nasul complet si te simti ca in Rai, efectul mentinandu-se pentru cateva ore bune, DAR NU ESTE RECOMANDAT MAI MULT DE 7 ZILE PENTRU CA USUCA MUCOASA SI DA DEPENDENTA. Eu normal ca am devenit dependenta, mai bine de un an numai cu el am stat si efectiv era ca un drog pentru mine. Apoi am inceput sa merg la medici specialisti sa vada care e treaba. Am primit, la fel, diferite tratamente, picaturi de doi bani care nu au avut niciun effect. Am facut si teste pentru alergii, deoarece medicul se gandea ca e de la vreo alergie. Nimic, nu eram alergica, rezultatele testelor pe care mi se facuse pe mana au iesit toate negative. Dupa o gramada de bani am hotarat sa nu mai fac niciun tratament.
Cum trebuia sa imi fac un implant dentar si avand si eu deviatie de sept care trebuia rezolvata inainte de implant, am inceput sa merg la medici ORL pentru a afla care e problema. Foarte multi mi-au spus ca este deviatia de sept cauza problemei mele. Ok, dar pana atunci cum de nu ma deranjaze nasul in asa hal dupa o raceala? Raceala cu pricina fusese mai imputita decat oricare alta raceala si mi-a declansat ceva pe acolo si AMIN. Am decis ca e cazul de operatie si intr-acolo! Dupa operatie, doctorul mi-a aratat ce aveam eu in nas si imi oprea mie respiratia si aveam probleme, pastrase drept cadou.

Dupa operatie si recuperare, care a durat ceva timp, in jur de 4-5 luni cu totul, am fost foarte ok. In timpul recuperarii doar cu apa de mare am stat, sunt niste pasi pe care trebuie sa ii urmezi, dar nasul nu mi se mai infunda ca inainte. Nu a fost un proces asa imediat sa nu mai am nasul infundat peste noapte, pentru ca nasul trebuia sa se vindece dupa operatie, dar dupa toata povestea asta cu deviatia, nu am mai avut probleme.
Trebuie sa recunosc ca m-am si ferit de picaturi dupa operatie, pentru ca stiam la ce o sa apelez, vechiul prieten Bixtonim, dar nasul nu se mai infunda total, ci doar cate o nara si DOAR in conditii de caldura si schimbari bruste de temperatura. In present iti pot spune ca nu mai am probleme cu nasul. Nu am mai racit, ceea ce e uau pentru mine, pentru ca nu exista an in care sa nu racesc de 2-3 ori. Cand e foarte cald in schimb, in special noaptea, se intampla, nu pot spune ca nu, sa mi se mai infunde cate o nara, dar destul de rar se intampla asta.

Asta e povestea mea. A fost mult mai extrema decat a ta, pentru ca am stat mult mai mult timp cu nasul indundat, aproape 2 ani, dar intr-un final i-am dat de capat. Am avut si norocul sa nu cauzez alte probleme cu Bixtonimul, sa imi afecteze mucoasa sau mai stiu eu.

Ideea e ca trebuie sa mergi la mai multi medici. Incearca mai multi medici ORL. Stiu ca poate fi costisitor daca sunt clinici private, dar incearca sa auzi mai multe pareri din ORL. Mergi si la femei si si la barbati. La un moment dat o sa fie diagnostice asemanatoare sau chiar identice. Din perspectiva financiara poate fi mai dificil pentru ca nu vezi rezultate imediat si trebuie sa scoti banul iar si iar, si e tot fara un raspuns clar si fara o remediere sau rezolvare a problemei, dar cred ca trebuie sa faci ceva eforturi pentru sanatatem pentru ca daca nu incerci sa previi acum, cat inca e "proaspata", sa zicem, problema ta, vei ajunge sa o tratezi cand va fi mult prea complexa.

Sanatate multa.