| d0areu a întrebat:

Deci, miercuri am avut ceva de lucru dimineața,era cald afară și eram încălzit,. După ce am terminat am făcut o baie cu apa rece. După o ora a început sa mă doară pieptul foarte tare, nu puteam sa respir dacă stăteam culcat, toată ziua am avut dureri în piept. A doua zi nu mă mai durea așa tare pieptul doar mă mai înțepa puțin și am avut febră 38, 7, toată ziua am stat în pat. A treia zi, pana pe la 17 am fost rupt de obosit,mă dureau ochii și eram puțin amețit, dar nu știu de ce deoarece am dormit 10 ore în noaptea aceea. Azi când m-am trezit am observat ca mă ințeapă ușor în piept, dacă stau 5 minute în pat și mă ridic amețesc puțin dar imi revin imediat și ochii încep sa mă doară. În toate aceste zile nu prea am mâncat, doar am luat medicamentele cu apa și am băut o sticla de 2, 5 litri de Pepsi. Azi am mâncat un ou și atât. Ce sa fac sa îmi treacă durerea? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

In primul rand in situatii de genul asta trebuie sa mananci mai mult pentru ca ai nevoie de proteine, nu de pastile.Cand este foarte cald afara este bine sa eviti bauturile ce contin zahar.
Cel mai probabil, suferi de angina pectorala stabila.Lipsa proteinelor, oboseala si caldura au dus la reducerea fluxului din sange si ingustarea arterelor.
Ar trebui sa faci un set de analize sa verifici colesterolul din sange si probabilitatea de a suferi de diabet zaharat.Ar fi necesar si un control EKG(Electrocardiograma).
Iti recomand in primul rand sa mergi la un medic specialist, sa te odihnesti, sa mananci(incearca sa eviti alimentele foarte grase)si bea cat mai multa apa.Din toate pastilele aspirina s-ar putea sa te ajute mai mult deoarece reduce capacitatea sângelui de a se coagula, ceea ce face mai uşor ca acesta să curgă prin arterele îngustate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din 2015 până acum în 2020 sper că ți-a trecut.

| d0areu explică:

Am uitat, am 15 ani.

| d0areu explică:

Din cauza ca am facut baie cu apa rece am ajuns asa, imediat dupa ce am facut baie a inceput sa ma doara putin pieptul, si de acolo a plecat totul

| NevastuicAaA a răspuns (pentru d0areu):

Angina pectorală stabilă: Este, de obicei, declanşatǎ de efortul fizic. Pe lângă activitatea fizică, factori precum: stresul emoţional, temperaturile reci, mesele grele şi fumatul pot îngusta arterele şi pot declanşa angina pectorală.