| Danielamdc a întrebat:

Buna TPU.
Deci, sa incep cu inceputul, sunt fata, am aproape 12 ani(fac 13 in 1 luna si cateva zile)am 1.75, 65 kg si am scolioza lombara si dorsala, ah si sa precizez ca locuiesc in Italia.
Deci am aflat acum cateva luni ca am scolioza, am consultat mai multi doctori ca sa vad mai multe pareri si mi s-a spus ca am scolioza lombara si dorsala, e o situatie grava.
Am inceput sa fac fizioterapie(azi am fost a doua oara, fac martea)si mai am de facut 28 de fizioterapii si de asemenea o sa port si un bust cel putin un an.
Fizioterapeutul mi-a spus ca s-ar putea ca aceasta problema sa nu se rezolve..cand am auzit asta imi venea sa plang si pana si acum imi vine sa plang, chestia este ca mi-e foarte frica, mai ales pentru ca atunci cand umblu merg cu un umar mai jos decat celalalt si e foarte vizibil si pana si pe scaun cand stau, stau cocosata dar acum ma fortez sa stau dreapta.
Daca stiti ceva sporturi sau macar sa imi dati sfaturi, am conditii cam pentru orice si pana si mama mea ar face orice ca sa scap de asta.
Imi cer scuze pentru greseli chiar si in formulare si multumesc pentru timpul acordat.❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bbnnmm a răspuns:

Și eu am avut scolioză, dar nu mai știu de care fel. Eu făceam foarte multe exerciții de întindere, pentru a se întinde coloana și mușchii: întindeam mâinile în sus cât de tare puteam și mă ridicam pe vârfuri și mergeam așa sau întinderi pe burtă sau te agăți de ceva, de o bară și stai așa cât de mult timp poți. Multă sănătate!