| IanaIana9 a întrebat:

Deja de o săptămână am temperatura de 37, 4 în medie... însă joacă uneori-37, 1-37, 2-37, 3
Și habar nu am de la ce poate fi, pentru că nici nu se ridică mai mult, nici nu scade oricâte pastile aș bea de orice.
Am fost și la medic, mi-a zis că dacă nu mă doare nimic atunci poate fi vreo infecție la rinichi, medicul a dat antibiotice și a zis că după 3 zile se vede rezultatul, deja a 4-a zi și tot nimic, ele mai au proprietatea de a scade febra, nu mi-a scăzut-o.Mai iau și pentru infecție în gât...chiar dacă nu simt că mă doare, tot nimic nu-mi scade.Și nu înțeleg de la ce poate fi, nu am mers nicăieri, nu am fost în contact cu nimeni să zici că aș avea virusul sau altceva.
Habar nu am, din senin mi-a apărut.
De la ce ar putea fi? A trecut cineva prin așa ceva, cu ce s-a tratat sau ce problemă a detectat?
În 2 zile voi afla și analiza de urină, dar mă îndoiesc că e ceva de la sistemul endocrin dacă i-au pastile bune pentru infecție.
Vă rog să mă ajutați, e urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

In primul rand doctorul trebuia sa iti dea trimitere sa faci niste analize de rutina. Acolo ar fi vazut daca e ceva schimbat sau nu. Antibioticele se prescriu atunci cand ai vreo infectie bacteriana, ceea ce el nu are de unde sa stie daca nu are nici o dovada, analiza. Nu intrerupe acum antibioticul, termina schema si discuta serios cu el sau mergi la alt doctor. E important sa afli daca ai ceva sau nu.

Totusi, o temperatura ca a ta nu pare a fi ingrijoratoare, mai ales pe caldurile astea. E important si cum iti iei temperatura, daca o iei cu acel termomentru de frunte sau nu.
Daca nu ai nici un simptom nu ar trebui sa iti faci griji. Repet, termina schema de antibiotic, nu o intrerupe ca mai rau faci si apoi mai vezi ce e de facut.

Sanatate!

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh calm, pana in 37.5 e normal. Daca esti doamna/domnisoara, la ovulatie ai cu vreo 0.3 in plus, deci poti sa ai pana in vreo 37.7-37.8 fara probleme.

| IanaIana9 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt în perioada de menstruație, deja de o săptămână am această schimbare de temperatură.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IanaIana9):

Ovulatie, nu menstruatie. E o mica-mare diferenta. Si 37.4 chiar nu mi se pare absolut deloc problematic. Nu mai baga antibiotice de-amboulea. Geeezus, ce timpit de medic prescrie antitermice fara analize cand ai sub 37.5?

| Cksihja a răspuns:

E normai mai ales cu căldura de afară.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cksihja):

Nu neaparat, depinde cit de ucigas cu sange rece esti. Eu am pana in 36.5 cam la orice ora.