| annnna1234 a întrebat:

Diagnosticul a fost pus si este unul crunt: osteosarcom conventional osteoblastic la femur. Inca nu ne-a spus nimeni in ce stadiu este. Se poate sa se fi format totul datorita unei lovituri dure? Luni incepe tratamentul cu citostatice. Analizele si biopsia au fost facute la Budimex. Am vazut ca tumorile benigne si cele maligne se mai pot confunda uneori chiar si de anatomopatolog. Este adevarat? Este posibil totusi sa fie benign? Sau sa fi incurcat proba din biopsie cu a altcuiva? Mi se pare prea crunt diagnosticul in conditiile in care a avut loc o banala lovitura acum 4-5 luni. Sa mergem si la institut pentru analiza biopsiei? Sau sa acceptam diagnosticul? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stadiul se stabileste pe imagistica si dupa operatie.
Desi loviturile nu determina tumori, se pare ca multi pacienti isi descopera tumorile de oase in urma unei lovituri care determina cresterea tumorii.
Diagnosticul unor tumori poate fi foarte dificil uneori. Insa un diagnostic atat de ferm (cu forma sau subforma) se pune numai cand esti sigur. daca existau dubii, diagnosticul ar fi fost ceva de genul: tumora maligna slab diferentiata, posibil osteosarcom.
Posibilitatea de incurcare a unei probe este inffima, poate una la cateva milioane. Avand in vedere ca are si semne clinice si radiologice de tumora maligna, nu e cazul sa va ganditi la asta. va gandeati la asta daca era o imensa discordanta intre aspectul clinic (tumora mica, chistica, aproape siogur benigna) si diagnosticul histopatologic.
Trebuie sa intelegi ca lovitura doar a evidentiat tumora, pe care probabil o are de 6-12 luni. Daca se gandeste realmente in urma, isi va aminti ca a mai avut mici intepaturi/dureri in zona respectiva, extrem de mici si de scurte in lunile de dinaintea loviturii.
Puteti cere o a doua opinie, este dreptul vostru legal. dar, daca vrei un sfat corect: incepeti chimioterapia. O a doua parere poate dura cateva saptamani, amanarea chmioterapiei atat de mult inseamna o agravare masiva a evolutiei. Incepeti chimioterapia si cereti si o a doua opinie, ca sa fiti convinsi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu repetati biopsia sub nici o forma. Acum ca stiti ca este maligna, repetarea biopsiei inseamna un risc suplimentar de diseminare a tumorii, plus o amanare imens de lunga a tratamentului

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Biopsia este cea care dă diagnosticul diferențial.
Mai repetă biopsia!
Sănătate.
Pa, pa.

| karsivan a răspuns:

Cere si a 2 a parere este dreptul tau, la cineva din Fundeni ma gandesc.