| biasuru a întrebat:

din nou eu! Ieri am fost sa ma vopsesc si in timp ce imi lua coafeza parul suvite pentru a-l vopsi, a observat in partea stanga lateral, o bucata mai mare ca o moneda aproximativ cat un capac de spray, de par lipsa, care se regenereaza.Am ramas socata pentru ca nu stiam de acel gol din par, nu mi l-am smuls, nu dorm mai mult pe acea parte, deci nu gasesc explicatia.Sunt ingrijorata, poate ma ajutati voi cu un sfat.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca obisnuiesti sa folosesti creme si geluri de par, masti sau fixativ, atunci caderea parului din zona respectiva se datoreaza acestor produse cosmetice agresive, care ti-au distrus radacina firului de par.
Stresul nu provoaca caderea parului, doar dereglarile hormonale, dr la tine nu-i de la astea, deaorece trebuia sa-ti cada de peste tot, ori tu ai lipsa o anumita zona, ceea ce ma duce cu gandul ca acolo ai aplicat intotdeauna mai multa crema, spuma, fixativ sau ce ai folosit tu sa te coafezi.

| biasuru explică (pentru Violleta2022):

Nu ma coafez niciodata, rar de tot imi intind parul, deci nu stiu ce sa zic

| Furnicuta000 a răspuns:

Se mai intampla, poate fi de la stres, alimentatie, vreo reactie alergica la o vopsea etc sau cauze genetice. Dar daca zici ca se regenereaza e ok. De multe ori nu se mai regenereaza si oamenii raman cu acele goluri.

| biasuru explică (pentru Furnicuta000):

Multumesc frumos pentru raspuns, da mi s-a mai spus ca de la stres, dar am crezut ca na, chiar nu credeam ca stresul este asa un mare dusman al omului.Sanatate multa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai tu se numeste alopecie areata este o boala autoimuna, afectiunea este partial determinat genetic

Alopecia areata se incadreaza in categoria afectiunilor autoimune. Histologic este caracterizata prin aglomerarea de celule imunitare (limfocite T) in jurul foliculilor firelor de par. Aceste limfocite CD8+ elibereaza citokine (proteine) pro-inflamatorii si chemochine (proteine semnalizatoare) care produc o reactie locala „de respingere" a parului. Mecanismul exact prin care au loc aceste fenomene nu este complet inteles. Debutul sau recidivele sunt uneori legate de:

> o infectie virala
> traumatisme
> modificari hormonale
> stres neuro-psihic si emotional
In unele de 30 % din cazuri la cei cu alopecie parul se regenereaza

Iti recomand un stil de viata sanatos si de alimentatie si consum de fructe si legume
Spalate pana mergi la dermatolog cu samponul alpecin sau cu cel de la gerovital cu keratina regenerant tratament expert. multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind o boala autoimuna e foarte posibil atunci cand ti se regenereaza parul lipsa ca de moneda acolo sa iti apara in alt loc o pata fara par mai mica sau mult mai mare ca cea pe care o ai acum. mergi la dermatolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si de la afectiuni tiroidiene

| biasuru explică:

Multumesc din suflet