| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, doresc să mă ajutaţi cu un sfat sau o recomandare ceva, sunt necesare nişte analize de sânge şi urină la o problemă pe care o am, durere de burtă joasă (pelvină) greață, dureri de cap şi dacă sunt necesare cam ce analize să fac? Precizez că aici în oraşul care stau nu am medic de familie care să mă îndrume mai departe cu analizele. Însărcinată nu sunt că ciclul mi s-a terminat acum 4 zile și folosesc AC ca tratament la o problemă pe care o am

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau se poate presupune ca durerea resimtita in zona abdomenului inferior si zona pelviana este provocata de o infectie bacteriana adica de asa numita ANEXITA (BIP -boala inflamatorie pelviana) care provoaca inflamarea aparatului taureproducator intern : uter, ovare, trompe uterine. Numai medicul ginecolog poate stabili prin consultatia ginecologica completa si complexa, care este starea organelor interne ale aparatului reproducator si daca acestea sunt sau nu afectate de ara numita ''raceala de jos/a ''pasaricii'' in termeni populari. Acceseaza si citeste cu atentie urmatoarele articole medicale :
http://www.armonica.ro/......tul-corect
https://feminasmed.ro/......e-sa-stii/
Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Mergi direct la ginecolog.

| BlindMirror a răspuns:

Consult medical la un cabinet de obstetrică-ginecologie.

| andreea350dum explică (pentru BlindMirror):

Da dar însărcinată nu sunt

| MihaelaDart a răspuns (pentru andreea350dum):

O consultatie la obstretica-ginecologie nu este doar pentru femeile insarcinate, ci si pentru sanatatea femeilor. Un astfel de medic poate vedea daca ai probleme ginecologice, hormonale.

| BlindMirror a răspuns (pentru andreea350dum):

Presimt că orice lamurire ți-aș da ar fi ca și cum aș încerca să tai un castravete cu lumina de la lanternă.

| VANTE a răspuns:

Cel mai probabil ai stat intr-un loc rece de aici si "durerea joasa de burta " si mie mi se intampla lucrul asta uneori in special cand stau desculta sau cu picioarele in apa rece. dar totusi o vizita la un doctor n-ar strica. SĂNĂTATE MULTĂ!

| ColaDeCashmir a răspuns:

E posibil sa fie o infectie urinara cu infectie la rinichi si cu un test de urina ai afla daca ai asa ceva. In orice caz, as sugera sa vezi un medic daca persista.