| cxxyy a întrebat:

Este normal sa am scurgeri vaginale de culoare alb-galbui fara miros sau altceva? Inca nu mi-a venit menstruatia si sunt virgina!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect la intrebarea ta este afirmativ : categoric DA.
De obicei apropierea momentului in care porneste/incepe prima menstruatie denumita MENARHA, este semnalata de aparitia secretiilor vaginale cu circa 6-9 luni de zile, uneori chiar si cu 1 an de zile mai devreme, secretii care umezeasc interiorul vaginului dar si zona extena, cea a vulvei si a labiilor, care produc neplacuta patare a chiloteilor in partea care este in contact direct cu "pasarica". Trebuie stiut faptul ca reprezinta scurgeri absolut normale care prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor apropiat insa destul de "incert" si nu foarte indepartat. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se va produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care de regula se instaleaza in jurul varstei de 48-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la pubertate si incep sa li se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta momentul de aparitie a menstruatiei la o data ulterioara. Multa sanatate!

| Speranta12 a răspuns:

Toate femeile le au la orice varsta.

| lussa a răspuns:

E normal.

| Anonim97695333thf a răspuns:

E normal

| Adela06 a răspuns:

Da, pățesc și eu asta, iar ca să nu pătezi lenjeria intima poți folosi absorbante zilnice. Din ce am citit eu, menstruația ar putea veni după un an, semn ca acest lichid semnalează venirea acesteia.

| faranume345 a răspuns:

Buna! este perfect normal, asta inseamna ca incurand iti va veni menstruatia