| Vwdspp a întrebat:

Buna TPU!

Este prima data cand vin pe acest site sa intreb ceva si o sa incerc sa fiu cat mai clar posibila.

Bun, de cam o saptamana ma doare toata partea de sus a corpului, la nivelul sanilor. Cateodata ma doare doar unul, cateodata amandoi. Pe langa asta ma doare si intre sani, pe langa osul acela din mijloc, sub sani in spate in paralel cu sanii si coastele. E mai mult un disconfort, ca o intepaturi si caldura si cand pun degetul si ating simt o durere ca si cum atingi vanatai. Ma dor si intestinele in partea de jos langa ovare sau ce o mai fi acolo si am si diaree dar va dati seama sper. Ziua nu ma doare asa tare, seara simt cel mai tare un disconfort si cateodata nu reusesc sa dorm, cand stau pe o parte incepe sa ma intepe.

Faza este ça eu am 20 ani si de 2 luni nu imi vine menstruatia. Asa à fost dintotdeauna, imi venea la fiecare doua sau chiar trei luni si nu ma ingrijorai pana acum o saptamana cand am vazut aceste dureri. Eu sunt virgina deci nu se poate spune de o posibila sarcina. Dorm pana la 12h si de la 14 pana la 17 si nu am mai facut nici sport, dar simt o stare de somn de nedescris, poate asta e si cauza, ça dorm prea mult si nici sport si ma doare peste tot desi nu stiu. As merge la medic dar in momentul de fata chiar nu imi permit si as dori doar sa stiu la ce ma pot astepta.

Multumesc la cei care au citit si raspund la mesaj.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, cu trimitere de la medicul de familie consultatiile sunt gratuite, asa ca ar fi bine sa mergi la medic sa ti faci ecografie si radiografie mamară (la sîni), numai asa poti vedea clar ce anume ai, faza cu dormitul are multe cauze, incepînd de la oboseala cronică, nu ai zis lucrezi, esti la scoală? Si pana la diabet, poti cere medicului de familie trimitere la analize de sange, si sa i ti faca glicemia dimineata la prima ora pe stomacul gol, sa vezi cît i ti iese glicemia, pot fi si probleme ale ficatului care dau oboseală somn. Multa sanatate

| gabriellaa23 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi ecografie mamara nu radiografie, in rest subscriu absolut tot. Cel mai bun sfat! Nu mai lasati sa treaca timpul, uneori poate sa fie prea tarziu. Sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru gabriellaa23):

Exact ecografie mamara, scuze am gresit eu. Sanatate multă

| Floridori a răspuns:

As vrea sa incep prin a spune ca nicio femeie nu ar trebui sa "stea linistita" in contextul in care menstruatia nu apare cu lunile. Orice ciclu mai lung de 45 de zile ar trebui sa trimita o femeie macar la o consultatie ginecologica, deoarece perioadele atat de lungi intre menstruatii sugereaza dereglari hormonale severe si in timp pot exista afectiuni asociate, cel mai des intalnit fiind sindromul ovarelor polichistice, dar se pot forma si endometrioza, displazii si asa mai departe.

In cazul tau, nu stiu daca toate simptomele prezente ar putea avea legatura cu dereglarile hormonale, deoarece asta depinde de istoricul tau medical, dar in mod cert, macar cateva au legatura cu activitatea hormonala.

Inteleg daca momentan nu ai posibilitatea de a merge la medic, insa cea mai inteleapta cale, atunci cand vei putea, este urmatoarea: mergi mai intai la medicul endocrinolog, acesta iti va recomanda analize, iar cu rezultatul analizelor mergi mai apoi si la medicul ginecolog.Acesta va putea constata daca in afara de valorile modificate ale profilului hormonal mai exista si afectiuni la nivelul organelor aparatului reproducator, precum SOP.
In functie de asta, vei primi tratamentul adecvat.

Numai bine!